Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! Dacă vreau sa fac plaja pe terasa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! Dacă vreau sa fac plaja pe terasa blocului,am voie? ...

Bună ziua! Dacă vreau sa fac plaja pe terasa blocului,am voie? Șeful scării refuza sa.mi încredințeze cheia d la acoperiș. As avea dreptul?
Asta da întrebare juridica
Știu ca pare penibila "problema mea", dar mai mult ma frustrează atitudinea domnului. As vrea sa știu dacă, legal, am dreptul. Discuția cu dansul ar genera diferit în aceasta situație.
teoretic ai dreptul daca esti proprietar in acte......practic terasele sunt de obicei necirculabile
e normala atitudinea administratorului pentru ca hidroizolatia terasei poate avea de suferit.....in plus totul are un inceput si e posibil sa va treziti cu adevarate petreceri pe terasa

deci este mai recomandat un strand

Conform disp L nr 196/2018 nu aveti voie sa utilizati terasa blocului care reprezinta parte comuna decat in anumite conditii,acordul vecinilor ,acordul asociatiei de proprietari exprimat prin hotararea adunarii generale,incheiere contract de inchiriere sau de folosinta parte comuna
Luati-va angajamentul, in scris, ca suportati eventualele reparatii si o sa va dea voie.