Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Am o problema legata de o moștenire pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Am o problema legata de o moștenire pe care nu o ...

Buna seara!
Am o problema legata de o moștenire pe care nu o inteleg.
Mama mea cand s-a căsătorit cu primul soț a avut 2 ha pământ ca zestre si sotul ei 6000 m2 iar in certificatul de proprietate apare sotul cu toată suprafața ca proprietar.Ei au decedat,sotul on 2011 si mama 2012.În urma căsătoriei a rezultat un fiu iar eu sunt rezultatul unei relatii de concubinaj .Mentionez ca mama nu a divorțat de soțul ei iar eu port numele tatălui meu.
Doresc sa stiu care e partea mea de moștenire din aceasta proprietate.Multumesc!
Buna ziua,
Avand in vedere ca mama este cea care a decedat ultima, masa succesorala compusa din totalitatea bunurilor mobile si imobile aflate in patrimoniul defunctei la momentul decesului acesteia se va imparti intre dvs. si celalalt frate in cote egale.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Mulțumesc!