avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract concesiune teren de la primarie - nelamuriri ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract concesiune teren de la primarie - nelamuriri ...

Bna ziua,

as dori foarte mult o lamurire daca este posibil...
Firma mea, a concesionat un teren de la o primarie comunala de 110 mp pe termen de 25 de ani , teren pe care am construit un spatiu comercial cu autorizatie de constructie eliberata de acea primarie. Peste 2 ani se implinesc cei 25 de ani si contractul de concesiune expira.
Intrebarea mea este : ce pot face sa intru in posesia terenului,...exista vreun articol de lege care sa ma favorizeze in acest sens, tinand cont ca am platit 25 de an concesiune luna de luna ?

va multumesc f mult.....
Cel mai recent răspuns: page_rrr , utilizator 18:35, 29 Iunie 2021
~ Conținut șters la cerere ~
si ce ar trebui sa contina contractul de concesiune ....in cateva cuvinte , ca sa NU am aceasta posibilitate ?
As putea sa vi-l trimit pe whatsapp, ca sa va faceti o idee......este succint ?

P.S terenul este proprietate a consililui local , nu este in patrimmoniul de stat si nici pe domeniul public....
va multumesc foarte mult....
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concesiune - riscuri bogdanfinante bogdanfinante am o rugaminte , stie cineva avizat ce riscuri sint la cumpararea unei concesiuni pt un teren? multumesc anticipat:O (vezi toată discuția)
Cum inscriu in cartea funciara o constructie netrecuta in contractul de vanzare? lex2013 lex2013 Voi fi cat se poate de succint: - in 2004 am cumparat teren + casa prin act autentic. Pe teren se aflau 2 anexe gospodaresti care n-au fost insa trecute in ... (vezi toată discuția)
Accesiune imobiliara artificiala alexandruh alexandruh Poate fi intentata actiune judecatoreasca impotriva proprietarului unei constructii edificatepe terenul altui proprietar in conditiile in care proprietarul ... (vezi toată discuția)