Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ADEVERINTA MEDICALA POATE JUSTIFICA ABSENTA DE LA ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ADEVERINTA MEDICALA POATE JUSTIFICA ABSENTA DE LA SERVICIU?

Buna ziua !
Se poate justifica absenta de la serviciu cu o adeverinta medicala emisa " spre a-i servi la motivarea absentelor " de catre medicul specialist sau medicul de familie care recomanda " repaos si tratament " . Va multumesc
Daca salariatul prezinta adeverinta medicala care justifica absenta de la locul de munca, atunci absenta sa este motivata si va fi pontat ca atare absent motivat.
[ link extern ]
Temeiul juridic?
Intrebati la Casa de Asigurari de Sanatate.