Forum Discuţii juridice Executare silită In ce conditii se poate anula o licitatie? Astazi ...
Discuție deschisă în Executare silită

In ce conditii se poate anula o licitatie? Astazi trebuia sa ...

In ce conditii se poate anula o licitatie?
Astazi trebuia sa particip la o licitatie,pretul de incepere fiind de 75% din prima evaluare!Eu am facut oferta minima acceptata de banca,fiind putin mai mica fata de acesti 75%,pretul de incepere al licitatiei
Insa,ieri,practic cu o zi inainte de licitatie,primesc mail de la executorul care se ocupa cum ca in cazul acestui dosar s a constatat ca exista un viciu de procedura...si prin urmare se va relua procedura de la termenul de 100% respectand dispozitiile codului de procedura
Am sunat imediat sa intreb ce inseamna acest viciu de procedura,deoarece nu am habar de termenul acesta de viciu de procedura,fiind prima data cand as fi participat la o licitatie
Raspunsul executorului a fost ca nu au comunicat celor carora ii licitau casa si ca au trimis la o adresa gresita nefiind cea de domiciliu si ca da,se va relua de la 100%
Am mai intrebat cum s a tinut atunci prima licitatie cu acest viciu de procedura si acum de ce nu s a constatat de la prima,iar raspunsul doamnei executor a fost : nu s a prezentat nimeni la licitatie si s a tinut asa
Este corect sau legal sa ajunga in situatia in care prima licitatie sa se tina indiferent de aceste probleme,iar a doua,la care erau licitatori sau eram doar eu,ca nu m a informat daca mai existau si altii,sa se anuleze?
ce pot sa fac acum?sa astept urmatoarea licitatie de 100% sa treaca si sa particip din nou la urmatoarea de 75%?
Exista si alte variante?Multumesc!
Teo 24, utilizator
Buna ziua,

Solicitati de la executorul judecătoresc actele din dosarul de executare care privesc licitația la care ati participat și puteti contesta procesul verbal de anulare a licitației. Termenul este de 15 zile pentru a contesta pv. Se intampla ca in unele situații sa existe vicii de procura și atunci, intr adevar, se reia licitația.

Cu stima.
Multumesc pentru raspuns!