Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Avize sau autorizatii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Avize sau autorizatii

Buna ziua,

Un prieten al meu a inchiriat un stand intr-un centru en-gross pentru a face comert cu ridicata de legume si fructe. Dansul nu a mai lucrat in domeniu.

Intrebarea noastra ar fi: care sunt actele (autorizatii, avize etc) de are nevoie pentru a nu avea niciodata probleme cu autoritatile (amenzi, alte sanctiuni, etc.)?
Ar dori sa le obtina pe toate care exista, pentru a se pune la adapost 100%.

Va multumesc!
Daca are societate comerciala este foarte simplu: in baza contractului de inchiriere a spatiului se face o hotarare de deschidere a punctului de lucru care se inregistreaza la ORC din judetul in care aveti sediul social. Avizele de functionare se obtin pe proprie raspundere , pe baza unei declaratii tip care se completeaza in momentul inregistrarii dosarului
Nu are nevoie sa treaca si pe la Primarie? Doar la Reg.Com.?