Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Am o nelămurire. Tatăl meu a decedat in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Am o nelămurire. Tatăl meu a decedat in 2001 și ...

Buna ziua,
Am o nelămurire. Tatăl meu a decedat in 2001 și era îndreptățit sa primească pensie in baza og 105/1999 el fiind strămutat din Bulgaria la vârsta de 14 ani. Nu a cerut acea pensie cât a fost in viața. Întrebarea mea este, dacă el n-a cerut niciodată acea pensie deși era îndreptățit pot sa o fac eu acum in baza legii 154/2021? Va multumesc anticipat.
În situația în care părintele decedat nu a beneficiat de prevederile O.G. nr.105/1999, dovada că acesta a suferit o măsură de persecuție din motive etnice, în perioada 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945, se poate face cu acte oficiale eliberate de organele competente, cum sunt:

acte eliberate de Crucea Roşie Internaţională;
acte eliberate de lagărele de concentrare;
livrete militare sau adeverinţe eliberate de U.M. 02405 Piteşti, pentru persoanele care au fost în detașamentele de muncă obligatorie;
carnet/foi de pontaj privind zilele de muncă obligatorie;
carnet de identitate privind pe cei deportați în Moghilev;
adeverinţe eliberate de Arhivele Naţionale Române sau de direcţiile judeţene ale acestora, ordine, dispoziţii etc.;
buletine de evidenta a populaţiei, eliberate de postul de jandarmi din localitatea respectivă din Transnistria;
acte eliberate de primăria oraşelor respective;
certificate sau adeverinţe de la autorităţile militare ori civile româneşti;
adeverinţe eliberate de alte autorităţi din Transnistria;
alte asemenea acte oficiale.