avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Am o nelămurire. Tatăl meu a decedat in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Am o nelămurire. Tatăl meu a decedat in 2001 și ...

Buna ziua,
Am o nelămurire. Tatăl meu a decedat in 2001 și era îndreptățit sa primească pensie in baza og 105/1999 el fiind strămutat din Bulgaria la vârsta de 14 ani. Nu a cerut acea pensie cât a fost in viața. Întrebarea mea este, dacă el n-a cerut niciodată acea pensie deși era îndreptățit pot sa o fac eu acum in baza legii 154/2021? Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: sch , utilizator 19:14, 9 August 2021
În situația în care părintele decedat nu a beneficiat de prevederile O.G. nr.105/1999, dovada că acesta a suferit o măsură de persecuție din motive etnice, în perioada 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945, se poate face cu acte oficiale eliberate de organele competente, cum sunt:

acte eliberate de Crucea Roşie Internaţională;
acte eliberate de lagărele de concentrare;
livrete militare sau adeverinţe eliberate de U.M. 02405 Piteşti, pentru persoanele care au fost în detașamentele de muncă obligatorie;
carnet/foi de pontaj privind zilele de muncă obligatorie;
carnet de identitate privind pe cei deportați în Moghilev;
adeverinţe eliberate de Arhivele Naţionale Române sau de direcţiile judeţene ale acestora, ordine, dispoziţii etc.;
buletine de evidenta a populaţiei, eliberate de postul de jandarmi din localitatea respectivă din Transnistria;
acte eliberate de primăria oraşelor respective;
certificate sau adeverinţe de la autorităţile militare ori civile româneşti;
adeverinţe eliberate de alte autorităţi din Transnistria;
alte asemenea acte oficiale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lamuriri despre persoanele persecutate etnic intre 1940-1945 Cornescu Ion Cornescu Ion V-as ruga daca se poate a-mi comunica ordonanta sau legea care reglementeaza problema celor care au fost deportati la munca fortata in Rusia. Daca se acorda ... (vezi toată discuția)
Legea 189/2000 de ce nu mi se aproba dosarul de pensionare? marian simona marian simona Buna ziua! Numele meu este Marian Simona si am o nelamurire. In urma cu 7 luni am depus un dosa in vederea stabilirii calitatii de beneficiar al legii ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! tatăl meu a fost deportat în germania-zona engleză, ... tos992 tos992 Bună ziua! Tatăl meu a fost deportat în Germania-Zona engleză, în perioada 10.10.1944-10.09.1947. Mi s-a spus la casa de pensii că urmașii lui nu ... (vezi toată discuția)