Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Daca incepand cu luna iulie se acorda un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Daca incepand cu luna iulie se acorda un numar mai ...

Buna ziua. Daca incepand cu luna iulie se acorda un numar mai mare de zile de concediu (trecand la o alta treapta de vechime conform ccm), va rog sa-mi spuneti daca noul numar este aferent urmatoarelor 6 luni din anul 2021 (proportional cu lunile ramase) sau de la inceputul anului (incepand cu ianuarie 2021), deci pe tot anul sa fie valabile? Multumesc.
Conform art. 41 alin. 3 din Codul Muncii, modificarea contractului individual de munca se refera si la timpul de odihna (n.r. concediu de odihna). In acest sens, daca prin RI sau CCM este stabilita durata concediului de odihna functie de vechimea in munca sau in unitate, atunci, in momentul in care se trece la o noua treapta de vechime, se incheie un act aditional in care se mentioneaza numarul de zile de CO incepand cu data de... In concluzie, pentru anul in curs, numarul de zile de concediu se determina astfel: se calculeaza zilele de concediu pentru primele 6 luni adunand numarul de zile calculate pentru perioada perioada ramasa.
Actul aditional isi produce efecte de la data mentionata in acesta .

Noul numar de zile este aferent urmatoarelor 6 luni din anul 2021 .
Va mulțumesc.

Cornel Vasile a scris:

Actul aditional isi produce efecte de la data mentionata in acesta .

Noul numar de zile este aferent urmatoarelor 6 luni din anul 2021 .