Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte necesare incadrare handicap pt intoleranta la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte necesare incadrare handicap pt intoleranta la lactoza

Buna ziua. Baietelul meu de 1 an si 3 luni are intoleranta la lactoza, dovedita prin analize genetice. Spuneti-mi va rog ce trebuie sa fac sa beneficiez de prelungirea CCC pana la 3 ani. Stiu ca trebuie sa fie incadrat intr-un grad de handicap, insa ce acte imi trebuie pt comisie?
Si daca obtin incadrarea cand copilul are 1 an si 5 luni de exemplu, tot pana la varsta de 3 ani voi sta in CCC, sau se scad cele 7 luni?
Multumesc anticipat de raspunsuri!
Anda P, utilizator
Numai in situatia incadrarii in grad de handicap se poate prelungi durata CCC de la 2 ani la 3 ani.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cat despre acte... Vedeti link-ul de mai jos sau va adresati DGASPC din judetul de domiciliu.
[ link extern ]
Multumesc frumos de link.
Baietelul avand 1 an si 3 luni ma gandesc ca nu trebuie si Fisa de evaluare Psihologica si Fisa Psihopedagogică, nu?
Iar pt Certificatul Medical tip A5 - spital sau policlinică, poate sa il faca si un pediatru de la cabinet privat dar care are contract cu CAS?
Si pt Ancheta sociala, trebuie sa ma duc la primarie sa si le spun pur si simplu doamnelor de acolo ca doresc ancheta sociala pt a depune actele pt incadrarea in grad de handicap?
@ Cornel Vasile, stiu ca trebuie incadrare in grad de handicap. Tocmai de aceea am intrebat ce acte sunt necesare. Insa am primit raspuns mai sus.
Atata va rog sa imi spuneti daca are importanta varsta copilului cand obtin certificatul de handicap pt a beneficia de acel an in plus, adica toate cele 12 luni, nu sa se scada daca certificatul este facut mai repede de varsta de 2 ani a copilului.
Multumesc.
Anda P, utilizator
Sincer... Nu stiu sa va raspund.
Fie asteptati sa va raspunda cineva, fie intrebati direct la DGASPC