Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA masina adusa din Germania
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA masina adusa din Germania

Buna ziua,

am achizitionat o masina din Germania, am inmatriculat-o acolo, am adus-o in Romania si vreau s-o inmatriculez aici.
Uitandu-ma pe site-ul DRPCIV, am vazut ca se cere si certificat de atestare a platii TVA, eliberat de ANAF.
Eu am factura de la Autohausul de la care am cumparat, si in care e trecuta suma intreaga (nu e specificat TVA sau VAT). Mentionez ca achizitia a fost pe pers fizica. Am motive de ingrijorare, trebuie sa ma rog de vanzator sa-mi trimita o factura defalcata unde se specifica clar TVA-ul? sau e clar ca am platit TVA intrucat e pe persoana fizica?

Multumesc Anticipat.
Ivico, utilizator
Nu aveti niciun motiv de ingrijorare. Cei de la inmatriculari nu sunt specialisti in TVA si de aceea intotdeauna se cere acel certificat de la ANAF, adica de la specialistii in TVA.