avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua . Inainte de casatorie am avut apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua . Inainte de casatorie am avut apartament proprietate ...

Buna ziua . Inainte de casatorie am avut apartament proprietate personala . Dupa casatorie , l-am vandut si am cumparat alt apartament , caz in care sotia a devenit coproprietar .In urma unui proces , sotia a fost obligata prin somatie de plata sa plateasca o suma mare de bani unei persoane care imprumutase firma la care sotia era administrator . La acel moment sotia nu dispunea de acea sma si nici ale bunuri mobie sau imobile nu avea , decat o jumatate din noul apartament cumparat . De frica unui schestru asupra noului apartamentului cumparat , unde locuiam ,l-am vandut numai in acte surorii mele , ca dupa 3 ani sa-l rascumparam .Acum eu cu sotia suntem in partaj . Va rog sa-mi raspundeti , cum se va imparti apartamentul in care locuim . Multumesc anticipat .
Buna ziua,

Apartamentul pe care l-ați cumpărat în timpul căsătoriei a fost achitat integral cu banii proveniți din vânzarea apartamentului bun propriu?

Daca l-ati cumparat, e bun comun al dvs. Daca vreti, cereti o cota majorata pt ca candva in istoric, ati avut o contributie proprie.
Ultima modificare: Joi, 15 Iulie 2021
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Are drepturi? simona nicoleta simona nicoleta m am casatorit in anul 2001,dupa casatorie ,mama mea imi face imputernicire la notar sa intru eu in posesia apartamentului ce l avea ea in proprietate.in ... (vezi toată discuția)
Partaj intre soti la judecatorie MIHALCEA  Enciu Vasile MIHALCEA Enciu Vasile Buna ziua . Ma numesc Mihalcea Vasile si sunt din Braila . Va rog daca se poate sa-mi raspundeti la cateva întrebari . Sunt casatorit de 19 ani . La data ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate MIHALCEA  Enciu Vasile MIHALCEA Enciu Vasile Buna ziua . Inainte de casatorie , eram singurul propietar al unui apartament . Dupa casatorie am vandut apartamentul la data de 14 Decembrie 2000 si am ... (vezi toată discuția)