Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua . Inainte de casatorie am avut apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua . Inainte de casatorie am avut apartament proprietate ...

Buna ziua . Inainte de casatorie am avut apartament proprietate personala . Dupa casatorie , l-am vandut si am cumparat alt apartament , caz in care sotia a devenit coproprietar .In urma unui proces , sotia a fost obligata prin somatie de plata sa plateasca o suma mare de bani unei persoane care imprumutase firma la care sotia era administrator . La acel moment sotia nu dispunea de acea sma si nici ale bunuri mobie sau imobile nu avea , decat o jumatate din noul apartament cumparat . De frica unui schestru asupra noului apartamentului cumparat , unde locuiam ,l-am vandut numai in acte surorii mele , ca dupa 3 ani sa-l rascumparam .Acum eu cu sotia suntem in partaj . Va rog sa-mi raspundeti , cum se va imparti apartamentul in care locuim . Multumesc anticipat .
Buna ziua,

Apartamentul pe care l-ați cumpărat în timpul căsătoriei a fost achitat integral cu banii proveniți din vânzarea apartamentului bun propriu?

Daca l-ati cumparat, e bun comun al dvs. Daca vreti, cereti o cota majorata pt ca candva in istoric, ati avut o contributie proprie.
gi-jane2, moderator