avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unchiul meu primeste ca dar de nunta in 1958 o casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unchiul meu primeste ca dar de nunta in 1958 o casa +gradina ...

Unchiul meu primeste ca dar de nunta in 1958 o casa +gradina ,evident fara niciun act in forma scrisa.avea 2 frati,in 1991 el va deceda si evident si fratii lui in 2001 si 2004.Aceasta proprietate o foloseste nemijllocit si intocmeste un testament in 1989 la notar(fara succesiune) prin care lasa totul sotiei.Nu au avut copii. Eu sunt o nepoata de pe partea matusii. Acum la succesiune cum pot intra in posesia proprietatii?trebuie martori cum ca doar ei au folosit pentru cel putin 50 de ani aceasta casa,ei au achitat impozitele?ce trebuie intreprins?Multumesc f mult.

Alte discuții în legătură

Dobandire drept proprietate Corina I. Mihai Corina I. Mihai Stimati domni, Va rog sa ma informati ce sanse am sa dobandesc proprietatea unui apartament in urmatoarea situatie: Matusa mea A. (decedata in feb. 2009) a ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune Corina I. Mihai Corina I. Mihai Buna ziua, Va rog sa ma informati ce sanse am sa dobandesc proprietatea unui apartament in urmatoarea situatie: - Matusa A a locuit neintrerupt si neviciat ... (vezi toată discuția)
Buna ziua matusa mea (din partea tatalui meu) a murit anul trecut ... mihaelasfr mihaelasfr Buna ziua Matusa mea (din partea tatalui meu) a murit anul trecut si nu a facut succesiunea dupa sotul dumneaei care a murit acum 5 ani. Nu au avut copii. Au ... (vezi toată discuția)