Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Locuiesc la bloc nou intr-un cartier ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Locuiesc la bloc nou intr-un cartier rezidential de ...

Buna ziua,
Locuiesc la bloc nou intr-un cartier rezidential de case. Mai exact este un bloc cu 2 etaje inconjurat de case. Blocul are parcari construite de catre dezvoltator. Cei de la case au curte si loc unde sa isi parcheze masina in interiorul proprietatii, insa marea majoritate nu vor sa parcheze in curte ci pe strada din comoditate.
Momentan este in derulare un proces de modernizare si asfaltare, fiindca strazile sunt neasfaltate. Proiectul de asfaltare existent implica si trotuare pe marginea drumului.
Cei de la case doresc desfiintarea trotuarului si transformarea lui in parcare. Problema mea este ca locuiesc la parterul blocului si acest lucru v-a insemna sa am parcare exact langa geam(dormitor,bucatatie,sufragerie) ceea ce v-a insemna foarte multa galagie si poluare (momentan se intampla acest lucru si de fiecare data cand o masina parcheaza sau sta cu motorul trezit ma v-a trezii, sau trebuie sa stau cu geamurile inchise fiindca tot fumul de la masini intra in casa).
Stiu ca exista anumite legi si reglementari care specifica distante minime ale parcarilor fata de spatiile locative si de asemenea asigurarea unui spatiu de acces (trotuar) pentru unitatile locative multifamiliale. Va rog ajutor sa gasesc aceste legi si reglementari
Vreau sa previn aceasta modificare a proiectului doar pe o lungime de aprox 15 m in drept cu apartamentul meu.In restul cartierului pot sa face ce doresc.
Va multumesc anticipat !!
Distanta minima intre imobil si parcare este de 5 m dar,avand in vedere lipsa spatiilor,de multe ori aceasta distanta se reduce creind neajunsuri celor care locuiesc la parter