avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PROMISIUNE VANZARE buna ziua, Am o promisiune ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PROMISIUNE VANZARE buna ziua, Am o promisiune bilaterala de vanzare cu un dezvoltator ...

buna ziua,
Am o promisiune bilaterala de vanzare cu un dezvoltator imobiliar. ce are ca termen de predare 30.03.2021 cu perioada de gratie 4 luni si perioada cu penalizare de 2 luni .... deci termenul final ar fi 30,09,2021. Achitarea apartamentului se face pe etape de lucrari in care am dat avans si mai am 4 etape. A 2-a transa trebuia sa o achit dupa turnarea placii peste etajul 2 si eu nu am achitat decat jumatate pentru ca termenul era deja depasit. Eu nu vreau sa renunt la acest contract, dar vreau sa achit la final. In PROMISIUNE scrie ca daca nu achit transele conforme Dezvoltatorul imi poate anula aceasta promisiune. Mentionez ca este trecuta in cartea funciara.
1. poate dezvoltatorul sa anuleze aceasta PROMISIUNE si in ce conditii?
2. poate fi scoasa din cartea funciara?
3. anularea se poate face numai la notariat sau cu hotarare judecatoreasca?
4. ce se intampla daca pe data de 30.09.2021 nu ma prezint la notariat
(acesta e termenul limita in care trebuie sa se faca contractul de vanzare cumparare)?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Geanina DRIAN , Avocat 22:23, 16 Iulie 2021
mergeți cu promisiunea de vânzare la un avocat, ca să primiți un răspuns în funcție de ce ați semnat.
contractul este legea părților.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promisiune bilaterala buna ziua, am o promisiune bilaterala de ... olteanu.adriana olteanu.adriana Promisiune bilaterala buna ziua, Am o promisiune bilaterala de vanzare cu un dezvoltator imobiliar. ce are ca termen de predare 30.03.2021 cu perioada de ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament gabi23242730 gabi23242730 Buna ziua, Urmeaza sa vand um ap., astazi merg la notar pt. blocarea si scoaterea cartii funciare. Intrebarea mea este daca sunt obligat sa ii las actele ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, 1. in anul 2021 am autentificat o promisiune bilaterala ... edanes_ro edanes_ro Buna ziua, 1. In anul 2021 am autentificat o promisiune bilaterala cu un dezvoltator din Bucuresti, antecontract scadent la 30.04.2022. 2. Innainte de ... (vezi toată discuția)