Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Am si Eu 2 Intrebari,va spun pe scurt cazul. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Am si Eu 2 Intrebari,va spun pe scurt cazul. Aavut ...

Buna ziua

Am si Eu 2 Intrebari,va spun pe scurt cazul.
A,avut loc o succesiune in instanta,unde sunt 4 frati.Sentinta sa dat in felul urmator:
Apartamentul care este evaluat la Administratia Financiara la 165.200 Ron a fost inpartit de instanta cu ,cote de 1/4 la fiecare,deci 41.300 ron de fiecare.
Unul din frati care a locuit acolo cu parintele pana sa ddecedeze parintele(ultimul),a facut datorii la intretinere de 20.000 ron cu tot cu penalitati.Deci succesiunea sa terminat cu imparteala precizata mai sus ,iar el are un al doilea proces de executare silita din cauza datoriilor la intretinere care sa incheiat si ala,urmeaza ca executorul sa faca licitatia, El deja este evacuat din apartament.
Cel evacuat cu datorii la intretinere in sentinta de Succesiune, sta cu o Sulta care ai se cuvine 41.300 Ron,instanta nu a stabilit in sentinta cum se impart datoriile la intretinere

Cele 2 intrebari ale mele sunt urmatoarele:

1. Daca apartamentul se vinde la licitatie din banii obtinutii ai se plateste Sulta intreaga celui care ai se cuvine in sentinta????,tinand cont ca el a locuit acolo si are 20.000 Ron la intretinere

2:daca mama mea,care este unul din mostenitori cu cota oarte de 1/4 plateste 20.000 Ron intretinerea si atunci nu mai are loc executarea ,isi poate recupera suma fara actiune in instanta???,la vanzarea apartamentului,deoarece gandesc eu ceilalti frati pot spune ,nu team pus eu sa platesti intretinerea,eu nu iti dau nici un ban

Va multumesc frumos
abrassu, utilizator