avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aceste repartitoare de căldură sunt obligatorii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aceste repartitoare de căldură sunt obligatorii pentru toate ...

Aceste repartitoare de căldură este obligatoriu pentru toate apartamentele dintr-un bloc?
Avem în bloc 66 de apartamente dar nu sunt locuite toate.
Vă rog un răspuns.
Ultima modificare: Marți, 20 Iulie 2021
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: sanda65 , utilizator 19:42, 9 August 2021
normal ca pentru toate apartamentele.....cele nelocuite nu au stapan?
Disp L nr 196/2018 obliga la instalarea de aparate individuale de contorizat consumuri utilitati
Repartitoarele de cost se instaleaza de catre fiecare proprietar dupa achizitionare bun imobil
Majoritatea ap. locuite votează pt. binele Asociației . Este posibil ca pt. ap. nelocuibile să aibă un uputernicit cea ce va fi in demitrimentul Asociației.
Daca sunt montate dar nu sunt luate in considerare, este legal ? Cum prevede legea ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
in cazul asta e ca si cum nu ar fi instalate.......ar fi si culmea sa fie obligatorie instalararea iar folosirea,optionala

Alte discuții în legătură

Repartizare cheltuieli caldura timpuriu timpuriu la noi in bloc repartizarea cheltuielilor pentru incalzire ( nu avem repartitoare ) se face pe suprafata radianta , este corecta aceasta repartizare si cum se ... (vezi toată discuția)
Repartizarea cheltuielilor de incalzire pentru un apartament nelocuit mihaip2 mihaip2 Buna ziua, Detin impreuna cu familia un apartament in Bucuresti in care nu locuieste nimeni de peste 2 ani. Metionez ca tot blocul are instalate ... (vezi toată discuția)
Am închis balconul cu termopan și am montat un calorifer în dormitorul care acum este mai mare. e normal să plătesc mai mult la căldură? Miroiu ioana Miroiu ioana Am renovat apartamentul si am desfiintat geamul si usa dinspre balcon,am inchis balconul cu termopan si am montat tot un calorifer in dormitorul care acum ... (vezi toată discuția)