Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aceste repartitoare de căldură sunt obligatorii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aceste repartitoare de căldură sunt obligatorii pentru toate ...

Aceste repartitoare de căldură este obligatoriu pentru toate apartamentele dintr-un bloc?
Avem în bloc 66 de apartamente dar nu sunt locuite toate.
Vă rog un răspuns.
Manuela Rășină, administrator
Prin urmare firmele de servicii fac legea , iar dacă le ceri cum este făcută repartizarea costurilor te încuie in softul lor de repartizare . Cel mai bine pentru Asociație este să se plătească după suprafața radiantă din fiecare ap. , astfel este format un climat egal pt. toate ap. . Faptul că plătești după cat consumi este praf in ochi . Cu repartitoare de căldură am plătit mai mult ca fară repartitoare și nici nu ai stresul de a sta cu ochii pe repartitoare cat consum ca să nu mai pun și comisionul firmelor , prin urmare beneficiul este mai mare pt. trântori care nu fac altceva decât să taxeze un servici contra servici , deci plătești de două ori repartizarea costurilor.
Sunt blocuri care au montate repartitoare, care initial au avut contracte de citirea lor. iar apoi au renuntat la plata calduri dupa ele si au trecut la plata dupa suprafata utila. Deci au montate repartitoare, acestia vor plati amenda ?
da....asta e scopul legii.....de a individualiza consumurile si nu despre a avea repartitoare pe post de bibelouri
Intrebarea mea erea daca in lege este prevazut ca "se vor lua in considerare " repartitoarele, in calculul intretineri.
sanda65, utilizator