Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună, o întrebare am dacă puteți sa ma ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună, o întrebare am dacă puteți sa ma ajutați,dacă lucrez ...

Bună, o întrebare am dacă puteți sa ma ajutați,dacă lucrez în mediu toxic(vopsitorie) cate ore trebuie sa lucrez zilnic legal,stabilit prin lege,este vreo diferența între orele lucrate în mediu toxic și mediu normal de munca?
Legea 31 din 22 martie 1991 privind stabilirea duratei timpului de muncă sub 8 ore pe zi pentru salariaţii care lucrează în condiţii deosebite - vătămătoare, grele sau periculoase
[ link extern ]

Durata reducerii timpului de muncă şi normalizarea personalului care beneficiază de program de muncă sub 8 ore pe zi se stabilesc prin negocieri între patroni şi sindicate sau, după caz, reprezentanţii salariaţilor.