avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Chitanta persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Chitanta persoana fizica

Din necunostinta am emis o factura si chitanta pentru servicii de cazare unei persoane fizice si am luat o amenda de 20000 lei deoarece nu am emis b.f. si am emis chitanta.
Credeti ca am vreo sansa daca o contest.
Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 22 Iulie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: stelporis , utilizator 22:50, 25 Iulie 2021
Contestati, ca nu se stie. Aratati ca sunteti la prima abatere si ati eliberat totusi o chitanta.
Ar trebui sa aveti casa de marcat.
AM CASA DE MARCAT,
La persoane fizice se da numai bon de casa. Nu este voie sa dati chitanta.
Incercati sa contestati amenda.
Multumesc !
totusi pentru o fapta care nu a produs niciun prejudiciu sa primesti o contraventie de 20.000,oolei mi se pare absurd.
valoarea celor trei chitante este de 1786.00lei.
pentru avans servicii de cazare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturi emise catre persoane fizice adriana11 adriana11 este adevarat ca o persoana juridica nu mai are voie sa emita facturi unei persoane fizice? factura este insotita de chitanta...mi-a zis cineva ca doar bonul ... (vezi toată discuția)
Cum inregistrez in casa de marcat plata avansului si ratelor? Maria2014 Maria2014 Vine clientul, comanda lenjerie de pat, plateste avans, nu am voie sa tai chitanta? Emit factura acum sau cand ridica produsul? (vezi toată discuția)
Emitere de chitante incepatorul99 incepatorul99 sc are ca obiect de activitate prestare servicii respectiv executia de instalatii de gaze naturale catre pers fizice si juridice. La fiecare incasare s-a ... (vezi toată discuția)