avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara,va rog daca se poate puțin ajutor.locuim ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara,va rog daca se poate puțin ajutor.locuim de un an ...

Buna seara,va rog daca se poate puțin ajutor.locuim de un an într-un complex de 4 blocuri,suntem proprietari,nu deținem loc de parcare deci nu parcam,dar intrăm cu mașina atunci când avem bagaje sau caz de boala (chiar a fost necesar).accesul se face prin apel telefonic la un Nr "al porții".dar Dl președinte a hotărât că accesul sa fie strict doar pt cei ce dețin parcare.ceilalti proprietari doar pietonal.dreot pt care se va face un triaj al numerelor de telefon ce pot apela pt acces.ce pot face in acest caz de discriminare as putea spune?nu este corect,și noi suntem proprietari.presefintele trebuie sa ne reprezinte pe toți nu doar pe cei care au parcari.Va mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 01:32, 31 Iulie 2021
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
depinde de situatia terenului de acces...aveti cota parte sau drept de trecere
in mod normal nu trebuie sa restrictioneze accesul temporar, insa de aici s-a ajuns la situatia montarii barierelor.....probabil cei fara locuri,parcau pe locurile altora sau pe drumul de acces, incomodand traficul

faceti cerere in scris catre presedinte pentru acces temporar cand este nevoie si trebuie sa va asumati plata pentru intretinerea sistemului de bariere si restrictionarea accesului daca nu respectati acest tip de acces si parcati pe alte locuri sau pe drumul de acces
Complexul are porți de la bun început,iar dc acestea s-au stricat au plătit toți inclusiv noi cei fără loc de parcare.ii inteleg pe cei ce le sunt ocupate abuziv locurile de parcare,dar eu nu vreau decât acces pt nevoi,gen luat copil că plouă,chemat salvarea (aici chiar am avut nevoie) și carat bagaje.

hob a scris:

depinde de situatia terenului de acces...aveti cota parte sau drept de trecere
in mod normal nu trebuie sa restrictioneze accesul temporar, insa de aici s-a ajuns la situatia montarii barierelor.....probabil cei fara locuri,parcau pe locurile altora sau pe drumul de acces, incomodand traficul

faceti cerere in scris catre presedinte pentru acces temporar cand este nevoie si trebuie sa va asumati plata pentru intretinerea sistemului de bariere si restrictionarea accesului daca nu respectati acest tip de acces si parcati pe alte locuri sau pe drumul de acces

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
cum am spus, faceti cerere in scris pentru acces, fiind necesar in caz de urgente(ambulanta,carat lucruri voluminoase etc)....

atata timp cat ati contribuit la mentenanta acestor sisteme,trebuie sa si beneficiati de ele.....cum justifica impartirea costurilor la toti proprietarii, folosindu-se de ea doar o parte?
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pretentia ptresedintelui cu triajul numerelor de telefon constituie abuz deoarece fiind vorba despre cale de acces comuna,nu se pot impune restrictii
In caz de situatii neprevazute,salvare,pompieri,politie ,se asteapta acordul presedintelui de asociatie????
Exact asta am incercat și noi să îi spunem,drept pt care atât eu cât și soțul am fost scoși de pe grupul de comunicare al asociației.....

ynocentta a scris:

Pretentia ptresedintelui cu triajul numerelor de telefon constituie abuz deoarece fiind vorba despre cale de acces comuna,nu se pot impune restrictii
In caz de situatii neprevazute,salvare,pompieri,politie ,se asteapta acordul presedintelui de asociatie????

Alte discuții în legătură

Președintele asociației mi-a blocat accesul cu mașina în cadrul complexului pe motiv că nu am un loc de parcare cumpărat/închiriat. cum pot rezolva acest abuz? Bogdan_C93 Bogdan_C93 Buna ziua, am o intrebare si va rog sa ma ajutati cu lamuriri competente, eu unul nu cunosc legislatia in domeniul acesta asa ca am nevoie de ajutorul vostru. ... (vezi toată discuția)
Abuz sau nu din partea presedintelui de asociatie? Maia7 Maia7 Locuiesc intr-un cartier rezidential (10 asoc de propr in curtea complexului) unde s-a decis sa se achizitioneze bariere la intrarea in complex. Presedintii au ... (vezi toată discuția)
Drepturile proprietarilor cristina60 cristina60 Buna ziua, Acum 3 ani am achizitionat un apartament si m-am mutat intrun cartier nou care era inca in constructie, compus din 12 blocuri a cate 80-90 de ... (vezi toată discuția)