Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnătura electronica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnătura electronica

Buna ziua,

Există opțiunea in documentele format .pdf Adobe de a fi semnate digital. Fără vreun aparat/token special. Pur și simplu apesi sign document și apare sigla Adobe numele data si ora și aia e semnatura.

Întrebarea mea e, acest tip de semnătura (nu stiu cum s-ar numi, digitală poate) este valabilă pe actele din România? Este recunoscuta?

Ce înseamnă concret document semnat electronic in România?
Cand am acceptat o semnatura electronica o si verific.