Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara.Va prezint urmatoarea speta. Am un teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara.Va prezint urmatoarea speta. Am un teren proprietate ...

Buna seara.Va prezint urmatoarea speta. Am un teren proprietate mostenit prin certificat de mostenitor. Terenul este cadastrat si intabulat. Respectivul teren este 1/2 in intravilan si 1/2 in extravilan. Doresc sa vand acest teren unuia din vecini ( care are si drept de preempţiune. Cum trebuie procedat? Am inteles ca exista o procedura speciala pentru terenul din extravilan. Rog sfatul unui specialist.
Depuneti la primarie o oferta de vanzare, apoi vecinul, in calitate de preemptor, se prezinta la primarie si isi manifesta intentia de cumparare a terenului. Dupa ce trec 45 de zile lucratoare primiti un proces verbal pe baza caruia puteti sa vindeti terenul vecinului.