Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nume gresit in sentinta de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nume gresit in sentinta de divort

Buna ziua, in sentinta de divort care este definitiva si irevocabila s-a trecut gesit numele fostului meu sot si a fiicei noastre in doua locuri , in rest sunt scrise corect . Nu am vazut pana acuma acest lucru din pacate pentru mine si as dori sa rectific acest lucru pentru ca mi-e frica ca sentinta sa nu fie valabila daca ramane cu aceasta greseala. Nu stiu insa ce trebuie sa fac ?
Oare e suficient sa ma duc la grefier cu copii dupa actele fostului sot si a fiicei si eventual o cerere ?
Va multumesc
Trebuie formulata o cerere de indreptare a erorii materiale, potrivit art.281 (1) cod procedura civila. La cerere, atasati hoptararea si explicati ce anume s-a gresit . Instanta va emite o Incheiere si va corecta erorile strecurate in hotararea initiala. Dupa trecerea termenului de atac, veti putea investi si incheierea data de judecator pentru corectarea erorii [privind numele dvs. si al copilului.
Buna ziua !
Ce trebuie sa faceti, este o cerere de indreptare a erorii materiale din sentinta. Este o procedura simpla, dar, din pacate poate dura ceva.
Cererea se depune la Judecatorie si pentru solutinonarea ei se da un termen de judecata care, in general este de vreo 2-4 saptamani, daca nu mai mult. La primul termen se si solutinoneaza, daca totul este in regula. Dupa solutionare trebuie sa fie redactata "Incheierea de rectificare", care si aceasta poate dura ceva.
Apelati la un avocat .
Cu stima !