Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Clarificare declaratie unica, desfasurarea activitatii ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Clarificare declaratie unica, desfasurarea activitatii si angajator din spatiu extracomunitar, fara venit in RO, ce datorii am in fata statului??

Am o mare nelamurire in legatura cu declaratia unica si as aprecia daca cineva mi-ar putea clarifica urmatoarea situatie:

- Lucrez intr-un stat extracomunitar, fiind platit dintr-un alt stat extracomunitar, intr-un cont deschis la o banca din Romania.
- Nu am alte venituri in RO.

Trebuie sa completez declaratia unica, daca da, trebuie sa platesc impozit, CAS, CASS si la ce valoare?
Nu sunt in tara mai mult de 2luni pe an, daca are vreo relevanta.

Multumesc!
Angajatorul este firma din Romania sau este firma localnica?
Firma pentru care lucrez este dintr-o alta tara, tot extracomunitara.
tncc, utilizator
In acest caz nu trebuie sa declarati nimic in Romania, banii transferati de acolo - se poate dovedi oricand - nu reprezinta venituri impozabile in Romania.
Asa presupuneam si eu dar cum sunt departe de a intelege interpreterile codurilor fiscale nu eram sigur.
Multumesc mult pentru raspuns!