Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Împrumut de la soacra
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Împrumut de la soacra

Buna dimineața ! Am următoarea situație în familie : in anul 2017 când am cumpărat casa împreună cu soțul meu, ne-a împrumutat soacra mea cu suma de 4000 euro. In fapt, ea s-a împrumutat de la sora ei. Banii i-am folosit la taxele notariale, la achiziția casei. Fiind căsătoriți, eu împreună cu soțul am achitat surorii soacrei împrumutul. Într-adevăr, banii au provenit dintr-o moștenire a soțului meu, de pe urma tatălui lui. Menționez că soacra locuiește cu noi, de când am cumpărat casa. Acum sunt in proces de divorț cu soțul, vrem să vindem casa și soacra ne cere să îi dăm ei acești 4000 euro. Împrumutul fiind achitat, este de datoria mea să îi dau soțului meu jumătate din suma, 2000 euro ? Va rog să mă lămuriți. Vă mulțumesc mult ,
MamadeAndrei, utilizator
Atunci cereti si dvs. sorei dumneaei cei 4000 de E dati in contul datoriei soacrei, sa ceara banii de la ea...

Aveti dovezi ca a primit acei bani in contul datorie ce o avea sora dumneaei la ea?

Aveți dreptate , nu știu de ce nu am luat în calcul acest lucru. Împrumutul s-au derulat doar prin înțelegere, soacra urmând sa vina cu noi in casa. Nu avem nici un document în acest sens...

Ionut.ion a scris:

Atunci cereti si dvs. sorei dumneaei cei 4000 de E dati in contul datoriei soacrei, sa ceara banii de la ea...

Aveti dovezi ca a primit acei bani in contul datorie ce o avea sora dumneaei la ea?

Inseamna ca nici soacra nu poate dovedi ca v-a imprumutat acea suma...
Vedeti cum va intelegeti, o sa coste mai mult daca ajungeti in instanta...