Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună , mă numesc Tabita și aș dori sa știu ce ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună , mă numesc Tabita și aș dori sa știu ce trebuie sa fac ca sa pot divorța ...

Bună seara, aș dori sa știu ce trebuie sa fac ca sa pot divorța dacă soțul nu vrea iar certificatul de căsătorie este la el și nu vrea sa mi-l dea ca sa pot întemeia actele de divorț
O sa va judecati.
Scoateți alt certificat și deschideți procesul.
Nu aveti nevoie de certificatul de castaorie in original, este suficient daca dețineți o copie xerox de pe acesta.
Pe calea instantei de judecata puteti obtine desfacerea casatoriei indiferent daca sotul dvs este de acord sau nu, chiar si in cazul in care refuză sa participe la proces.
Ar fi indicat sa consultati un avocat inainte pentru a obtine toate informatiile de care aveti nevoie pentru proces.
In privinta certificatului de casatorie, mergeti la starea civila si solicitati un duplicat al acestuia.
In privinta divortului nu trebuie sa va faceti probleme, atata vreme cat aveti motive intemeiate si 2 martori cu care sa probati motivele de divort.