avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort prin notariat sau tribunal? Ma puteti ajuta cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort prin notariat sau tribunal? Ma puteti ajuta cu un sfat ...

Divort prin notariat sau tribunal? Ma puteti ajuta cu un sfat va rog? Sunt casatorita cu sotul meu de 3 ani avem un copil impreuna dar am decis sa divortam. Nu avem nimic in comun ca si partaj, el are un srl si casa lui luata cu prima lui sotie. Intrebare este cum ar fi mai bine sa divortam. El mi a propus suma de 500 pensie alimentara drept de vizita dar eu ii cer mai mult. Insa el spune ca daca il dau in judecata voi lua mai putin deoarece el este administrator la firma nu plateste nimic la stat nu are contract de munca, asa ca nu va fi obligat sa plateasca nimic. Asa este? Totusi el are firma de taxi masina aia aduce profit zilnic cum este posibil ca daca il dau in judecata sa nu gie obligat la pensie
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 11:57, 29 Iulie 2021
Multumesc ptr raspunsuri. De asta si insista sa mergem prin notariat. Si joaca la intimidare ca daca il dau in judecata nu voi lua mare lucru.
Poate ca blufeaza sau a smenuit aparatul ori alte asemenea...
Taximetriștii sunt taximetriști...

Eu cred ca se merita sa va judecati.
Și nu cred ca greșesc...

Vedeți poate va da 700 lei ca ar conta cred eu în Iași.
Mai puteți face o șmecherie juridica.
Sa cereți cota procentuala.

Eu îmi și hartuiesc un pic adversarii dacă vor sa blufeze și blufez peste ei și se sperie...si cedează amiabil...
Contează foarte mult.cine are psihicul mai puternic în asa ceva...
El.se.simte mai tare ca dvs.
Eu îmi.domin mereu toți adversarii și tot ce întâlnesc în cale....
Dar, ,, citesc" oamenii și stiu daca ma mint și ei își dau seama.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Iulie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu vrea deloc sa de a peste 500 si imi tot spune ca anaful nu are nici o treaba. Ca el nu cotizeaza la stat si judecatoria va face pensia alimentara cat este minimul pe economie.
Daca lucrează la negru nu plătește nimic la ANAF.
Daca nu declara veniturile este vorba de infracțiunea de evaziune fiscala dacă procedează.asa.

Soluții se pot găsi la .orice.
Ultima modificare: Joi, 29 Iulie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua am si eu o intrebare am fost casatorita si in urma ... Mosuxxl Mosuxxl Buna ziua am si eu o intrebare am fost casatorita si in urma divortului am stabilit de comun acord pensie alimentara de 500 ron la 2 copii in 2019 la notar as ... (vezi toată discuția)
Divort din culpa exclusiva petru ana maria petru ana maria Buna ziua,ma aflu in proces de divort cu sotul meu si a inceput procesul de divort cu martori din culpa exclusiva a sotuui.in martie va fi audiat cel de-al ... (vezi toată discuția)
Obtinere pensie alimentara fara divort nicoletabu nicoletabu Buna ziua! Pot obtine pensia alimentara pt copil, fara divort? Locuim toti 3 impreuna, eu sunt in somaj tehnic si sotul refuza sa imi dea bani pt alimentatia ... (vezi toată discuția)