Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, Ma aflu in situatia urmatoare: Ambii mei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, Ma aflu in situatia urmatoare: Ambii mei parinti ...

Buna seara,
Ma aflu in situatia urmatoare:
Ambii mei parinti sunt in viata.
Mai am un frate.
Parintii detin terenuri agricole si o casa.
Eu,acum 25 de ani,pe un teren al parintilor mi.am construit singur o casa si anexe.
Observ ca se tergiverseaza finalizarea documentelor de catre parinti si frate.
Intrebare: pot exista aspecte juridic legale in care sa nu primesc 50% din averea totala.
Daca unul din parinti decedeaza,cel ramas in viata poate dona partea catre frate?
Multumesc!
Marius1970Florin, utilizator
Presupun ca ați construit fără autorizație de construire. Sau dacă exista autorizație, aceasta a fost emisa pe numele părinților, in calitate de proprietari ai terenului.
Exista si proiect si autorizatie,proiectul pe numele tatalui,autorizatia pe numele meu,iar din anul 2000,achit taxele locale,impozit teren si constructii ,chitantele sunt pe numele meu.

raluk0207 a scris:

Presupun ca ați construit fără autorizație de construire. Sau dacă exista autorizație, aceasta a fost emisa pe numele părinților, in calitate de proprietari ai terenului.