avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, Ma aflu in situatia urmatoare: Ambii mei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, Ma aflu in situatia urmatoare: Ambii mei parinti ...

Buna seara,
Ma aflu in situatia urmatoare:
Ambii mei parinti sunt in viata.
Mai am un frate.
Parintii detin terenuri agricole si o casa.
Eu,acum 25 de ani,pe un teren al parintilor mi.am construit singur o casa si anexe.
Observ ca se tergiverseaza finalizarea documentelor de catre parinti si frate.
Intrebare: pot exista aspecte juridic legale in care sa nu primesc 50% din averea totala.
Daca unul din parinti decedeaza,cel ramas in viata poate dona partea catre frate?
Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 1 August 2021
Marius1970Florin, utilizator
Cel mai recent răspuns: Marius1970Florin , utilizator 11:48, 2 August 2021
Presupun ca ați construit fără autorizație de construire. Sau dacă exista autorizație, aceasta a fost emisa pe numele părinților, in calitate de proprietari ai terenului.
Exista si proiect si autorizatie,proiectul pe numele tatalui,autorizatia pe numele meu,iar din anul 2000,achit taxele locale,impozit teren si constructii ,chitantele sunt pe numele meu.

raluk0207 a scris:

Presupun ca ați construit fără autorizație de construire. Sau dacă exista autorizație, aceasta a fost emisa pe numele părinților, in calitate de proprietari ai terenului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce drepturi am? vasile s vasile s ? Buna ziua!Am 61 de ani .M-am casatorit in anul 1974 si am convietuit cu fosta sotie pana in anul 2000(28 de ani).In anul 2000 am plecat de acasa din ... (vezi toată discuția)
Mostenire bunuri de la bunic Raimonda Raimonda Va prezint urmatoarea situatie: -casa construita de parintii mei in 1960,dar pe numele bunicului -taxele casei platite de parintii mei -exista ... (vezi toată discuția)