Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua! Este legal o executare silita asupra unui ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua! Este legal o executare silita asupra unui datornic ...

Buna ziua! Este legal o executare silita asupra unui datornic catre banca, care din cauza sederii sale intr-un spital de psihiatrie (din decembrie anul trecut) , nu a putut exercita obligattiile de plata? Ca rude am incercat sa instiintam banca despre situatia existenta, dar fara nici un rezultat. Am platit o parte din ratele ramase in urma, cat am putut, dar procedura de executare silita tot a fost inceput. Noi in lipsa lui am platit cate putin catre banca, deci nu am fost de rea credinta, dar nu a vrut sa stie nimeni cauza neplatii datoriilor. Pe pagina Bancii scrie: ,,In viata unui om se pot ivi situatii neprevazute, la cerere se poate cere reesalonarea creditului...'' Dar in lipsa lui ce este de facut?E lagal ca creditul sa creasca cu dobanda, penalitati, cheltuieli de executare...
ibu, utilizator
Buna ziua,
De legal... este legal.
Trebuia citit contractul si vedea daca beneficiaza de vreo asigurare in caz de imbolnavire sau se putea invoca "forta majora".
luati legatura cu [ link extern ]
poate va ajuta pt ca ei se ocupa cu intermedierea litigiilor cu bancile.
magiccom, utilizator