Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Va rog sa-mi spuneti daca o persoana parchează sau ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Va rog sa-mi spuneti daca o persoana parchează sau stationeaza ...

Va rog sa-mi spuneti daca o persoana parchează sau stationeaza cu masina pe trotuar in apropierea unei intersecții de drumuri și astfel estompeaza vizibilitatea pentru a te putea asigura sa iesi cu masina din acea intersectie , daca acea persoana savarseste o contraventie care este acea contraventie in conformitate cu Oug 195/2002, va rog sa-mi răspundeți, se mulțumește
Se poate invoca art. 142 din HG 1391/2006, daca parcarea s-a facut pe trotuar fara sa existe zona amenajata de administratia locala :
Articolul 142
Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
.............................
n) pe trotuar, cu excepția situației în care administratorul drumului public a executat amenajări care respectă prevederile art. 144 alin. (2) și (3);
.......................................
[ link extern ]