Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Un angajator prin directorul sau a incheiat cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Un angajator prin directorul sau a incheiat cu sindicatul din ...

Un angajator prin directorul sau a incheiat cu sindicatul din unitate un contract colectiv de munca prin care se obliga printre altele sa plateasca un nr .de 120 tichete de masa pe an fiecarui angajat din unitate.
Dupa plata unui nr. de 60 tichete ,nu a vrut sa mai achite restul de 60 de tichete si nici nu a justificat acest refuz.De
mentionat ca sindicatul din unitate este unul fidel lui si nu a facut niciun demers.

Intrebare : Poate fi considerat acest comportament sfidator al directorului abuz in serviciu ?
lcojoaca, utilizator
Poate fi considerat un abuz daca nu are motive temeinice pentru refuzul acordarii.