Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cerere judecare lipsa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cerere judecare lipsa

Buna ziua, sunt inculpat intrun dosar penal de conducere cu permisul suspendat, dar nu ma pot prezenta la termen pentru ca sunt plecat din tara la munca. Cum fac o cerere de judecare in lipsa
Daca nu va prezentati, riscati o pedeapsa in regim de detentie. Angajati-va avocat care sa va reprezinte in fata instantei si discutati cu el ce variante aveti.
Da, pentru a nu risca sa ajungeți după gratii ar trebui sa va angajati avocat și acesta o sa se descurce conform legii ca sa va protejeze drepturile și interesele în instanță în funcție de situația concreta.

Cererea de judecare în lipsa se uziteaza în procesul civil și nu în procesul penal.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat