Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, In urma unui dosar am primit o instiintare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, In urma unui dosar am primit o instiintare in care ...

Buna ziua,

In urma unui dosar am primit o instiintare in care scria sa merg sa ridic un plic, iar daca nu il ridic va fi considerat ca am luat la cunostinta. In plicul respectiv era confirmarea de renuntare la urmarire penala insa era o citatie in care scria ca va trebui sa ma prezint la o sedinta. Daca s-a confirmat renuntarea la urmarire, de ce ar trebui sa ma mai prezint?

Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Judecătorul de cameră preliminară verifică legalitatea şi temeinicia soluţiei de renunţare la urmărirea penală pe baza lucrărilor şi a materialului din dosarul de urmărire penală şi a înscrisurilor noi prezentate şi, prin încheiere, admite sau respinge cererea de confirmare formulată de procuror. Daca se respinge cererea, dosarul se restituie la parchet si urmeaza sa fiti trimis in judecata.
Mergeti la sedinta de judecata sa va exercitati apararea. Aveti dreptul sa va angajati avocat care sa va asiste/reprezinte.
Buna ziua! O întrebare aș avea? De la dosarul penal,care l-ați avut, cât a mai durat până va venit înștiințarea? Vă întreb findca și eu aștept acea înștiințare dar nu știu momentan ce va fi.

Anonim320 a scris:

Buna ziua,

In urma unui dosar am primit o instiintare in care scria sa merg sa ridic un plic, iar daca nu il ridic va fi considerat ca am luat la cunostinta. In plicul respectiv era confirmarea de renuntare la urmarire penala insa era o citatie in care scria ca va trebui sa ma prezint la o sedinta. Daca s-a confirmat renuntarea la urmarire, de ce ar trebui sa ma mai prezint?

Multumesc!