avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, In urma unui dosar am primit o instiintare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, In urma unui dosar am primit o instiintare in care ...

Buna ziua,

In urma unui dosar am primit o instiintare in care scria sa merg sa ridic un plic, iar daca nu il ridic va fi considerat ca am luat la cunostinta. In plicul respectiv era confirmarea de renuntare la urmarire penala insa era o citatie in care scria ca va trebui sa ma prezint la o sedinta. Daca s-a confirmat renuntarea la urmarire, de ce ar trebui sa ma mai prezint?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cristiana Anton , utilizator 17:41, 12 Martie 2024
~ Conținut șters la cerere ~
Judecătorul de cameră preliminară verifică legalitatea şi temeinicia soluţiei de renunţare la urmărirea penală pe baza lucrărilor şi a materialului din dosarul de urmărire penală şi a înscrisurilor noi prezentate şi, prin încheiere, admite sau respinge cererea de confirmare formulată de procuror. Daca se respinge cererea, dosarul se restituie la parchet si urmeaza sa fiti trimis in judecata.
Mergeti la sedinta de judecata sa va exercitati apararea. Aveti dreptul sa va angajati avocat care sa va asiste/reprezinte.
Buna ziua! O întrebare aș avea? De la dosarul penal,care l-ați avut, cât a mai durat până va venit înștiințarea? Vă întreb findca și eu aștept acea înștiințare dar nu știu momentan ce va fi.


Anonim320 a scris:

Buna ziua,

In urma unui dosar am primit o instiintare in care scria sa merg sa ridic un plic, iar daca nu il ridic va fi considerat ca am luat la cunostinta. In plicul respectiv era confirmarea de renuntare la urmarire penala insa era o citatie in care scria ca va trebui sa ma prezint la o sedinta. Daca s-a confirmat renuntarea la urmarire, de ce ar trebui sa ma mai prezint?

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! am o intrebare simpla. am primit o decizie de la ... lorentzo lorentzo Buna ziua ! Am o intrebare simpla. Am primit o decizie de la procuratura de neincepere a urmaririi penale pentru un caz banal si am fost somat sa platesc 100 ... (vezi toată discuția)
Neprezentare în instanță Jessica90 Jessica90 Bună ziua. Dacă am primit în august înștiințare să merg la judecătorie să-mi ridic dosarul, dar nu m-am prezentat din motiv că nu am fost în țară, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am avut in 2017 o plagere penala. am fost chemat la ... KATA1313 KATA1313 Buna ziua, Am avut in anul 2017 o plangere penala. Am fost chemat la sediul politiei si am dat declaratii. Dosarul a fost trimis la judecatorie in 29 ... (vezi toată discuția)