Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Pe data de 29.07.2021 am redactat cererea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Pe data de 29.07.2021 am redactat cererea de demisie. ...

Buna ziua. Pe data de 29.07.2021 am redactat cererea de demisie. Data stabilita in cerere a fost încetarea contractului de munca pentru data de 3.08.2021. In cat timp se fac actele si imi pot primi banii? Sefa a specificat ca in termen de 7 zile actele o sa fie gata sa le pot semna și banii sa ii primesc. Au trecut 11 zile de la cererea scrisa de încetare a contractului iar șefii ma amana pe zi ce trece. Un sfat?
Buna ziua, trebuie sa respectati termenul de preaviz (maxim 20 zile lucratoare in general).
Verificati Contractul de munca in ceea ce priveste demisia/preavizul - daca le-ati transmis cererea de demisie pe 29.07, puteti pleca doar dupa expirarea termenului de preaviz.
In cazul demisiei, doar angajatorul poate renunta la preaviz, nu si angajatul. In schimb, in preaviz puteti sa va luati concediu de odihna (daca nu l-ati efectuat) sau puteti solicita compensarea acestuia in bani.
Am decis de comun acord sa nu am preaviz.

Georgiana Ciocoveanu a scris:

Buna ziua, trebuie sa respectati termenul de preaviz (maxim 20 zile lucratoare in general).
Verificati Contractul de munca in ceea ce priveste demisia/preavizul - daca le-ati transmis cererea de demisie pe 29.07, puteti pleca doar dupa expirarea termenului de preaviz.
In cazul demisiei, doar angajatorul poate renunta la preaviz, nu si angajatul. In schimb, in preaviz puteti sa va luati concediu de odihna (daca nu l-ati efectuat) sau puteti solicita compensarea acestuia in bani.

Drepturile salariale trebuiau platite la data la care ati fi incasat salariul daca nu demisionati.
Le puteti transmite ca o sa faceti plangere la ITM daca a trecut aceasta data si va mai amana.
Daca ati decis sa fie de comun acord data atunci, acest ,,de comun acord"trebuie sa fie specificat pe demisia dvs. Exista acest lucru specificat in scris?
Demisia nu poate fi de comun acord .... Poate fi cu sau fara preaviz.
Cornel Vasile, Consilier juridic