Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare a partii din mostenire fara acordul celorlalti ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare a partii din mostenire fara acordul celorlalti mostenitori?

Buna ziua,

Eu am 3/4 din mostenirea de pe mama si tata 1/4 din ea. Tata poate vinde (sau semna ca lasa prin testament) pamant si/sau partea lui din casa batraneasca din respectiva mostenire fara acordul meu?
Mai mult ma intereseaza daca poate face asta pentru ca are un vecin care s-a cam bagat acolo (tata locuieste singur, eu locuiesc in alt judet si pot merge doar in vizita la el, din cand in cand) si il imbarliga cu "fapte bune" in care eu nu am incredere. Cred ca are un interes ascuns si n-as vrea sa il păcăleasca pe tata.
Da, poate