Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care ar fi riscul daca înălțimea gardului excede ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care ar fi riscul daca înălțimea gardului excede înălțimea ...

Care ar fi riscul daca înălțimea gardului excede înălțimea prevazuta in anexa la Aurorizatia de construire obținută? Concret, in AC este prevazuta foaie de tablă plina inalta de 1,70 m, plus, jos beton la 10 cm de la sol. In total 1,80 h gardului. Daca fac 30 cm beton deasupra solului, plus 1,70 foaia de tablă si gardul iese inalt de 2 metri, ce risc?
O amenda, iar in cazul in care vecinul inainteaza o actiune in acest sens, puteti fi obligat la demolarea gardului si la reconstruirea lui respectand dimensiunile autorizate (sunt sanse minime, totusi).
Am uitat sa menționez ca este vorba de gard lateral, nu la strada. Am vreo scapare? Ca vreau sa iasa mai înalt decât 1.80 cum l-am autorizat? Mulțumesc!
Nu are importanta prea mare.