Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Loc de veci deteriorat de un copac. Constructia de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Loc de veci deteriorat de un copac. Constructia de zidarie din ...

Loc de veci deteriorat de un copac. Constructia de zidarie din interiorul locului meu de veci ( cim.Bellu), dar si imprejmuirea de la suprafata au fost distruse de radacinile unui copac situat in apropiere pe zona neutra. Va rog ajutati-ma, cine suporta cheltuielile de reparatii pentru paguba mea? Tre. sa actionez in judecata? Va multumesc.
Presupun că acolo ar trebui evaluată situația la fața locului, poate chiar realizată o expertiză. Da, dacă nu veți reuși prin bună înțelegere cu cei care administrează cimitirul, acționați în judecată. Zona neutră ce presupune? pentru că locul pe care a crescut copacul aparține, după cum intuiesc, de domeniul public, dacă nu este un cimitir privat.
Faceti o sesizare în scris către administrația cimitirului vedeți ce va raspund si în funcție de răspunsul.primit procedati in consecinta.Pana la o eventuală expertiză faceti poze cu starea cavoului,a copacului respectiv etc.