avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1413 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Majorare Pensie alimentara si pastrarea drepturilor ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Majorare Pensie alimentara si pastrarea drepturilor legale asupra ...

Majorare Pensie alimentara si pastarea drepturilor legale asurpa minorului!

Buna seara! Am o prietena care, doreste sa actioneze in instanta fostul sot pentru majroarea pensiei alimentare. Fostul sot prin hotarare legala nu mai are dreptul asupra copilului nici de a il vizita.
Daca actioneaza in instanta, va putea risca sa piarda dreptul asurpa copilului, sau sunt doua procese distincte?

Multumesc respectuos!
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 17:35, 13 August 2021
Nu au legătură una cu alta. Însă prietena dumneavoastră are o convenție notarială sau o hotărâre judecătorească de acordare a indemnizației? Dacă da, cum este formulat?
Va multumesc mult pentru raspuns! Da, are hotarare judecatoareasca. De mentionat ca, fostul sot lucreaza in strainatate. O voi intreba, si va voi comunica! Multumesc inca o data!
Sunt drepturi si obligatii distincte, copilul ar dreptul de a beneficia de cea mai buna ingrijire, educatie etc, precum si dreptul de a pastra legaturi personale cu tatal sau. Asa cum tatal nu se poate opune platii pensiei de intretinere, nici mama nu se paote opune unui program de vizitare.

Daca prin hotararea anterioara are stabilit procent din veniturile tatalui, nu trebuie sa il dea in judecata ci doar sa il execute silit. Daca are suma fixa, atunci este necesara o noua hotarare daca veniturile tatalui au crescut si acesta nu plateste pensie la nivelul veniturilor actuale.

Prin stabilirea unui program de vizita, mama nu pierde nimic. Din contra castiga un copil echilibrat, iubit de ambii parinti. Asa ca ar putea ca de comun acord sa stabileassca acest program, precum si nivelul pensiei.

Nu se pune in discutie custoida/exercitarea autoritatii parintesti caci acesta este si va ramane comuna, asa ca prietena dvs nu are de ce sa isi faca griji.
Multumesc mult pentru raspunsul prompt!!
Va multumesc tuturor!

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Sunt drepturi si obligatii distincte, copilul ar dreptul de a beneficia de cea mai buna ingrijire, educatie etc, precum si dreptul de a pastra legaturi personale cu tatal sau. Asa cum tatal nu se poate opune platii pensiei de intretinere, nici mama nu se paote opune unui program de vizitare.

Daca prin hotararea anterioara are stabilit procent din veniturile tatalui, nu trebuie sa il dea in judecata ci doar sa il execute silit. Daca are suma fixa, atunci este necesara o noua hotarare daca veniturile tatalui au crescut si acesta nu plateste pensie la nivelul veniturilor actuale.

Prin stabilirea unui program de vizita, mama nu pierde nimic. Din contra castiga un copil echilibrat, iubit de ambii parinti. Asa ca ar putea ca de comun acord sa stabileassca acest program, precum si nivelul pensiei.

Nu se pune in discutie custoida/exercitarea autoritatii parintesti caci acesta este si va ramane comuna, asa ca prietena dvs nu are de ce sa isi faca griji.

De ce spuneți că nu ar mai avea dreptul de a-l vizita ? Programul de legături personale este un drept al copilului și al părintelui nerezident.

Boogy33 a scris:

Majorare Pensie alimentara si pastarea drepturilor legale asurpa minorului!

Buna seara! Am o prietena care, doreste sa actioneze in instanta fostul sot pentru majroarea pensiei alimentare. Fostul sot prin hotarare legala nu mai are dreptul asupra copilului nici de a il vizita.
Daca actioneaza in instanta, va putea risca sa piarda dreptul asurpa copilului, sau sunt doua procese distincte?

Multumesc respectuos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire in privinta unui divort marybon marybon Buna ziua Sunt noua pe acest forum si am intrat pentru ca am o mare nelamurire in privinta unui divort si anume a prietenului meu D-nul de care vorbesc a ... (vezi toată discuția)
Custodie comuna annepetronela annepetronela Buna ziua! V-asi ruga sa imi spuneti ce inseamna custodia comuna si ce drepturi are tatal asupra minorilor, acestia fiind incredintati mamei cu domiciliul ... (vezi toată discuția)
Custodie comuna, fara program de vizita . Nita Lacramioara Nita Lacramioara Bună dimineața. Am divorțat de soțul meu de comun acord cu custodie comuna. Fetița de 2 ani cu domiciliul la mamă , tatăl fara program de vizită. ... (vezi toată discuția)