Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Majorare Pensie alimentara si pastrarea drepturilor ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Majorare Pensie alimentara si pastrarea drepturilor legale asupra ...

Majorare Pensie alimentara si pastarea drepturilor legale asurpa minorului!

Buna seara! Am o prietena care, doreste sa actioneze in instanta fostul sot pentru majroarea pensiei alimentare. Fostul sot prin hotarare legala nu mai are dreptul asupra copilului nici de a il vizita.
Daca actioneaza in instanta, va putea risca sa piarda dreptul asurpa copilului, sau sunt doua procese distincte?

Multumesc respectuos!
Nu au legătură una cu alta. Însă prietena dumneavoastră are o convenție notarială sau o hotărâre judecătorească de acordare a indemnizației? Dacă da, cum este formulat?
Va multumesc mult pentru raspuns! Da, are hotarare judecatoareasca. De mentionat ca, fostul sot lucreaza in strainatate. O voi intreba, si va voi comunica! Multumesc inca o data!
Sunt drepturi si obligatii distincte, copilul ar dreptul de a beneficia de cea mai buna ingrijire, educatie etc, precum si dreptul de a pastra legaturi personale cu tatal sau. Asa cum tatal nu se poate opune platii pensiei de intretinere, nici mama nu se paote opune unui program de vizitare.

Daca prin hotararea anterioara are stabilit procent din veniturile tatalui, nu trebuie sa il dea in judecata ci doar sa il execute silit. Daca are suma fixa, atunci este necesara o noua hotarare daca veniturile tatalui au crescut si acesta nu plateste pensie la nivelul veniturilor actuale.

Prin stabilirea unui program de vizita, mama nu pierde nimic. Din contra castiga un copil echilibrat, iubit de ambii parinti. Asa ca ar putea ca de comun acord sa stabileassca acest program, precum si nivelul pensiei.

Nu se pune in discutie custoida/exercitarea autoritatii parintesti caci acesta este si va ramane comuna, asa ca prietena dvs nu are de ce sa isi faca griji.
Multumesc mult pentru raspunsul prompt!!
Va multumesc tuturor!

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Sunt drepturi si obligatii distincte, copilul ar dreptul de a beneficia de cea mai buna ingrijire, educatie etc, precum si dreptul de a pastra legaturi personale cu tatal sau. Asa cum tatal nu se poate opune platii pensiei de intretinere, nici mama nu se paote opune unui program de vizitare.

Daca prin hotararea anterioara are stabilit procent din veniturile tatalui, nu trebuie sa il dea in judecata ci doar sa il execute silit. Daca are suma fixa, atunci este necesara o noua hotarare daca veniturile tatalui au crescut si acesta nu plateste pensie la nivelul veniturilor actuale.

Prin stabilirea unui program de vizita, mama nu pierde nimic. Din contra castiga un copil echilibrat, iubit de ambii parinti. Asa ca ar putea ca de comun acord sa stabileassca acest program, precum si nivelul pensiei.

Nu se pune in discutie custoida/exercitarea autoritatii parintesti caci acesta este si va ramane comuna, asa ca prietena dvs nu are de ce sa isi faca griji.

De ce spuneți că nu ar mai avea dreptul de a-l vizita ? Programul de legături personale este un drept al copilului și al părintelui nerezident.

Boogy33 a scris:

Majorare Pensie alimentara si pastarea drepturilor legale asurpa minorului!

Buna seara! Am o prietena care, doreste sa actioneze in instanta fostul sot pentru majroarea pensiei alimentare. Fostul sot prin hotarare legala nu mai are dreptul asupra copilului nici de a il vizita.
Daca actioneaza in instanta, va putea risca sa piarda dreptul asurpa copilului, sau sunt doua procese distincte?

Multumesc respectuos!