Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Liderul de sindicat poate fi lucrator desemnat sau ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Liderul de sindicat poate fi lucrator desemnat sau membru in ...

Liderul de sindicat poate fi lucrator desemnat sau membru in SIPP? Nu cumva este un conflict de interese?
Va rog un raspuns documentat, cu trimitere la legislatie.
Manuela Rășină, administrator
Liderul de sindicat daca este platit de catre sindicat nu poate fi angajat ca lucrator desemnat cu activitati de prevenire si protectie in domeniul ssm sau membru in SIPP.
Studiati legea sindicatelor. O gasiti aici: [ link extern ]
Eu zic ca poate fi, atat timp cat are absolvite cursurile SSM, legea nu i interzice asta.
Prin lege ma refer la Legea 319/2006 si H.G. 1425/2006, actualizate.
Ionut.ion, utilizator
De ce nu? Daca este angajat, urmeaza cursurile necesare..
Partinitor nu poate fi pentru ca dosarul ajunge la ITM si acesta il avizeaza...

POPA GHEORGHE a scris:

Liderul de sindicat daca este platit de catre sindicat nu poate fi angajat ca lucrator deseemnat cu activitati de prevenire si protectie in domeniul ssm sau membru in SIPP.

Mda....nici eu nu am gasit o justificare pt. interzicere...eventual sa se evalueze conflictul de interese si de acolo sa reiasa probleme..Ca lucrator desemnat / membru SIPP reprezinta angajatorul, ca lider de sindicat reprezinta angajatii.
Ca lucrator desemnat sau membru in SIPP trebuie sa aiba CIM cu norma intreaga incheiat cu firma. Ca lider de sindicat are un CIM incheiat cu sindicatul, cu norma intreaga.
Nu pot exista 2 CIM pentru 2 activitati diferite, in cadrul aceleiasi firme.
Daca indeplineste conditiile legale, dupa ce nu mai este lider de sindicat, persoana poate fi lucrator desemnat sau membru in SIPP.