Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Eu sunt pensionară, soțul meu a murit și a fost ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Eu sunt pensionară, soțul meu a murit și a fost pensionar ...

Eu sunt pensionară, soțul meu a murit și a fost pensionar ,aș vrea să știu dacă pot beneficia și de pensie de urmaș. Multumesc
Sotul supravietuitor care are pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru pensia de urmas, poate opta pentru pensia mai avantajoasa.
La alegere:
1)Pensia proprie
2)Pensia de urmas de 50% din cea a sustinatorului