avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Eu sunt pensionară, soțul meu a murit și a fost ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Eu sunt pensionară, soțul meu a murit și a fost pensionar ...

Eu sunt pensionară, soțul meu a murit și a fost pensionar ,aș vrea să știu dacă pot beneficia și de pensie de urmaș. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:16, 18 August 2021
Sotul supravietuitor care are pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru pensia de urmas, poate opta pentru pensia mai avantajoasa.
La alegere:
1)Pensia proprie
2)Pensia de urmas de 50% din cea a sustinatorului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas sau pensie de boala? cristivifor cristivifor Buna ziua!Am pensie de invaliditate gradul 2 din 2004,varsta de 58 de ani,stagiu de cotizare de 23 ani si 7 luni.Sotul a decedat in 2003,fiind atunci ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas DOBRINANI DOBRINANI Buna ziua, Mama mea poate beneficia de pensie de urmas dupa tatal meu daca respectivul a murit acum 4 ani iar mama este si ea la pensie pe caz de boala? (vezi toată discuția)
Beneficiez de pe urma sotului ? viomitrea viomitrea Buna ziua, sunt o pensionara la limita de virsta ,cu o pensie de 800 de lei ,. Mentionez ca dupa o casatorie de 43 de ani, mi-a murit sotul acum un an de ... (vezi toată discuția)