Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit(e) vanzare teren obtinut prin donatie in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit(e) vanzare teren obtinut prin donatie in acelasi an

Buna ziua,

Ce impozit(e) trebuie platite de catre o persoana fizica la vanzarea unui teren de mica valoare (e.g.: 5.000€), bun personal, la cateva luni dupa ce a fost obtinut prin donatie in acelasi an?

Din cate am citit, impozit pe venit nu se plateste, pt. ca e valoare sub 450.000 lei. Puteti confirma?

Dar impozit pe profit (16%, sau altul) se plateste? E aceasta tranzactie in sine considerata afacere?
Sau ar fi considerata afacere doar daca aceeasi persoana ar mai vinde inca un imobil in acelasi an?
ionut_i, utilizator
nu platiti impozit de niciun fel
Multumesc pentru raspuns.

In aceeasi ordine de idei, am auzit ca poate fi considerata "afacere" in anumite conditii (e.g.: daca aceeasi persoana fizica vinde 2 sau mai multe imobile intr-un an... sau ceva similar). Care sunt acele conditii?
Si ce procent din suma imobilului ar reprezenta impozitul de platit?

gi-jane2 a scris:

nu platiti impozit de niciun fel

[ link extern ]
aveti in link toate informatiile
Multumesc pentru link. Insa am o nelamurire: operatiunile cu bunurile mobile afecteaza operatiunile cu bunuri imobile, si viceversa?

De exemplu, o persoana fizica cumpara 4 autoturisme care nu-s noi, in ianuarie-aprilie, si apoi le vinde in martie-iunie, operatiune care s-ar considera "afacere" (se impoziteaza).
Iar apoi, in august, vinde un teren (de mica valoare), la 2-3 luni dupa ce l-a primit ca donatie.
Vanzarea acelui teren este considerata "afacere" (adica s-ar impozita)? Mai precis, operatiunile cu bunuri mobile considerate afacere pot transforma automat in afacere o operatiune cu un bun imobil care individual nu ar fi considerata afacere?

gi-jane2 a scris:

[ link extern ]
aveti in link toate informatiile

ionut_i, utilizator
nu, nu va mai faceti probleme daca nu aveti.