avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 996 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit(e) vanzare teren obtinut prin donatie in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit(e) vanzare teren obtinut prin donatie in acelasi an

Buna ziua,

Ce impozit(e) trebuie platite de catre o persoana fizica la vanzarea unui teren de mica valoare (e.g.: 5.000€), bun personal, la cateva luni dupa ce a fost obtinut prin donatie in acelasi an?

Din cate am citit, impozit pe venit nu se plateste, pt. ca e valoare sub 450.000 lei. Puteti confirma?

Dar impozit pe profit (16%, sau altul) se plateste? E aceasta tranzactie in sine considerata afacere?
Sau ar fi considerata afacere doar daca aceeasi persoana ar mai vinde inca un imobil in acelasi an?
Ultima modificare: Vineri, 20 August 2021
ionut_i, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:23, 23 August 2021
nu platiti impozit de niciun fel
Multumesc pentru raspuns.

In aceeasi ordine de idei, am auzit ca poate fi considerata "afacere" in anumite conditii (e.g.: daca aceeasi persoana fizica vinde 2 sau mai multe imobile intr-un an... sau ceva similar). Care sunt acele conditii?
Si ce procent din suma imobilului ar reprezenta impozitul de platit?

gi-jane2 a scris:

nu platiti impozit de niciun fel

[ link extern ]
aveti in link toate informatiile
Multumesc pentru link. Insa am o nelamurire: operatiunile cu bunurile mobile afecteaza operatiunile cu bunuri imobile, si viceversa?

De exemplu, o persoana fizica cumpara 4 autoturisme care nu-s noi, in ianuarie-aprilie, si apoi le vinde in martie-iunie, operatiune care s-ar considera "afacere" (se impoziteaza).
Iar apoi, in august, vinde un teren (de mica valoare), la 2-3 luni dupa ce l-a primit ca donatie.
Vanzarea acelui teren este considerata "afacere" (adica s-ar impozita)? Mai precis, operatiunile cu bunuri mobile considerate afacere pot transforma automat in afacere o operatiune cu un bun imobil care individual nu ar fi considerata afacere?

gi-jane2 a scris:

[ link extern ]
aveti in link toate informatiile

Ultima modificare: Luni, 23 August 2021
ionut_i, utilizator
nu, nu va mai faceti probleme daca nu aveti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata tva Cornel Cornel Cornel Cornel Buna seara am vandut in anul 2017 luna septembrie un apartament la pretul de 45.000 euro in iulie 2018 am facut o noua vanzare de 32.000 euro intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Vanzare cumparare dupa succesiune xqzme xqzme Buna ziua, am urmatoarea intrebare: In urma decesului tatalui, eu si sora mea am mostenit 1/2cota parte dintr\'un imobil evaluat la 10600 euro si echivalentul ... (vezi toată discuția)
Impozit, tva - imobiliare persoane fizice dobrila dobrila in urma unei succesiuni raman 3 proprietari cu cote 10/16, 3/16, 3/16 unul din proprietari vinde cota de 3/16 (nu depaseste 450000) celui care are deja ... (vezi toată discuția)