Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitate desfasurare activitate in firma nou ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitate desfasurare activitate in firma nou infiintata

Buna ziua. Am infiintat un start-up (SRL) cu cod caen 7219 (Cercetare- dezvoltare in alte stiinte naturale si inginerie). Am primit o cerere de oferta pentru proiectarea unui aparat, am facut oferta si, probabil, urmeaza sa primesc comanda. Activitatea de proiectare o voi face chiar eu, fiind administratorul unic al firmei si neavand niciun angajat.
Intrebarea mea ar fi urmatoarea: Mai am nevoie de vreo autorizatie sau este 100% legal sa fac proiectul, sa il predau, sa facturez si sa primesc banii in contul firmei? Firma are, evident, sediu social, dar nu am si un punct de lucru... (Mentionez ca nici eu nu sunt angajat in firma).
Multumesc.
_adrian_, utilizator
Nu este obligatoriu ca un asociat sau administrator de SRL sa aiba contract de munca ... exercitarea atributiilor se face in baza actului constitutiv al societatii sau al contractului de mandat.
Multumesc pentru raspuns. Ma ingrijoreaza, insa, o informatie gasita pe net, cum ca as avea nevoie de autorizatie de mediu... [ link extern ]

Eu o sa fac aceasta "lucrare" in regim "home office". Credeti ca as putea avea probleme?