avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 276 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă tatăl meu a murit și mama lui a făcut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă tatăl meu a murit și mama lui a făcut contract de vânzare ...

Dacă tatăl meu a murit și mama lui a făcut contract de vânzare cumpărare cu fratele lui cu uzufruct , eu ca fiu, nepot pot sa mai atac contractul de vânzare cumpărare ?
Cel mai recent răspuns: Geanina DRIAN , Avocat 10:20, 31 August 2021
puteți, oricine poate deschide un proces.
însă ar trebui să vadă cineva acel contract ca să vă spună în ce măsură este anulabil.
sau dacă, de ex, poate fi invocată o simulație acolo.
și idei ar mai fi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incalcarea rezervei succesorale teslovan florentina teslovan florentina Cum se poate dovedi incalcarea rezervei succesorale ? tatal meu facand un contract de vc cu uzufruct viager nepotului meu pe toata averea lui? Eu nu beneficiez ... (vezi toată discuția)
Proprietari dupa testament carmen ala carmen ala Parintii mei vand cu clauza de uzufruct casa unui frate. Fratele lasa prin testament casa la doi nepoti. Fratele moare, dar dintre parinti, tatal inca ... (vezi toată discuția)
Vanzare cumparare uzufruct dupa deces dlgoe00 dlgoe00 În 2003, când eram minoră, bunica mi-a făcut act vanzare cumpărare uzufruct viager, fără clauză de întreținere. Când am devenit majoră, bunica m-a ... (vezi toată discuția)