Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Localitatea in care am domiciliu este dotata cu camere ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Localitatea in care am domiciliu este dotata cu camere de supraveghere.

Buna ziua,
Localitatea in care am domiciliu este dotata cu camere de supraveghere.Totusi,sunt obligat sa platesc paza 60 ron/an.Este legal acest lucru?Multumesc!
george-neagu, moderator
Detaliați, mai exact pt ce plătiți serviciul pază?

Oliviamioara a scris:

Buna ziua,
Localitatea in care am domiciliu, este dotata cu camere de supraveghere.Totusi,sunt obligat sa platesc paza 60 ron/an.Este legal acest lucru.Multumesc!

Este o hatarare a consililui local pentru plata taxa paza comunala,din data de 20 dec 2019.Era o persoana care se plimba cu motocileta noaptea,prin centru.(pe unde locuiesc autoritatile)Mentionez ca,localitatea are 5000 locuitori,aproximativ.Incepand de anul trecut ,la intrare in localitate scrie:COMUNA SUPRAVEGHEATA VIDEO.
In continuare,noi locuitorii,suntem obligati sa platim acea taxa,nu toti.Cica daca faci cerere sa fi scutit de acea taxa ,este posibil .Este pe bune,cunosc trei familii care nu platesc taxa.Au pile la primarie
Serviciul de paza il platim in urma hotararii ,consiliilui local din 20.dec.2019.Dar, incepand cu anul 2020,comuna este dotata cu camere de supraveghere.Ma intreb,daca comuna este dotata,supravegheata,mai trebuie sa platim acea taxa?
Multumesc!