avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1487 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Localitatea in care am domiciliu este dotata cu camere ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Localitatea in care am domiciliu este dotata cu camere de supraveghere.

Buna ziua,
Localitatea in care am domiciliu este dotata cu camere de supraveghere.Totusi,sunt obligat sa platesc paza 60 ron/an.Este legal acest lucru?Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 30 August 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Oliviamioara , utilizator 11:40, 1 Septembrie 2021
Detaliați, mai exact pt ce plătiți serviciul pază?

Oliviamioara a scris:

Buna ziua,
Localitatea in care am domiciliu, este dotata cu camere de supraveghere.Totusi,sunt obligat sa platesc paza 60 ron/an.Este legal acest lucru.Multumesc!

Este o hatarare a consililui local pentru plata taxa paza comunala,din data de 20 dec 2019.Era o persoana care se plimba cu motocileta noaptea,prin centru.(pe unde locuiesc autoritatile)Mentionez ca,localitatea are 5000 locuitori,aproximativ.Incepand de anul trecut ,la intrare in localitate scrie:COMUNA SUPRAVEGHEATA VIDEO.
In continuare,noi locuitorii,suntem obligati sa platim acea taxa,nu toti.Cica daca faci cerere sa fi scutit de acea taxa ,este posibil .Este pe bune,cunosc trei familii care nu platesc taxa.Au pile la primarie
Serviciul de paza il platim in urma hotararii ,consiliilui local din 20.dec.2019.Dar, incepand cu anul 2020,comuna este dotata cu camere de supraveghere.Ma intreb,daca comuna este dotata,supravegheata,mai trebuie sa platim acea taxa?
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 333/2003 si legea 61/1991 manolebenieamin manolebenieamin Locuiesc in com. Priponesti, jud. Galati si am primit doua procese-verbale de amenda de cate 500 RON in 04.05.2007 si 09.08.2007 pentru ca nu m-am prezentat la ... (vezi toată discuția)
Parcul din padure se inchide la 21:00 cetatean86 cetatean86 Bună ziua, Am o întrebare și aș aprecia mult dacă mi-ați putea oferi lămuriri. Astăzi, sâmbătă, 18.03.2023, am decis să ieș la plimbare cu ... (vezi toată discuția)
Camere de supraveghere la casierie azsuzsa2117 azsuzsa2117 Buna ziua, sunt cenzor la CAR Pensionarilor,si ma adresez dumneavoastra cu urmatoarea problema: - Anul acesta asociatia s-a mutat intr-un sediu nou si aici o ... (vezi toată discuția)