avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua. Președinta asociației ne a anunțat azi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua. Președinta asociației ne a anunțat azi ca din ...

Bună ziua. Președinta asociației ne a anunțat azi ca din cauza celor restanțieri începând de mâine va sista curățenia și funcționarea liftului pana când toți ceilalți se vor achita . Întrebarea mea este : este legal pt mine care am totul achitat la zi sa nu pot beneficia de lift( locuind la un etaj superior) pt ca ceilalți nu achita ? Cum putem proceda noi ca și proprietarii cu toate plățile la zi sa nu ne lipsească aceste facilități? Mulțumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Urduban Dumitru , utilizator 15:04, 2 Septembrie 2021


Loredana6 a scris:

... am scris aici,în speranța că cineva deține mai multe informații legate de procedurile legale, măcar dacă nu se ocupa nimeni sa putem da ceva sfaturi în acest sens către asociația noastră de proprietari . Sa putem face ceva în aceasta situație.

E suficient sa cititi cu atentie legea 196/2018, la care aveti deja link. Puteti incerca, daca sunteti cel putin 20% dintre proprietari nemultumiti de situatie, sa initiati o adunare generala si sa cereti inclusiv schimbarea din functie a celor ce nu-si indeplinesc atributiile. Nu cred ca sunteti singurul proprietar nemultumit de situatie.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
gresiti cand spuneti asa ceva. Este vorba de o asociatie de proprietari care NU are dreptul sa pedepseasca proprietarii cu platile la zi pentru a recupera datorii de la cei rau platnici. Nu asa se rezolva asmutind proprietarii unul impotriva celulilalt. Nu ai platit ncio problema EXECUTARE SILITA si gata pentru ca asta e calea legala si morala.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Septembrie 2021
laur123, utilizator
Ma indoiesc eu ca nu poate plati intretinerea la ascensor care costa aproape cat un bilet de STB, bine, exagerez, dar de-a lungul timpului cand inflatia si preturile cresteau firmele de ascensoare isi ieftineau serviciile, o fac chiar si acum, si preturile practicate sunt la nivelul anului 1995, Mi se pare ciudat sa sisteze curatenia si ascensorul, ar trebui sa isi sisteze si ea salariul, de ce nu opreste apa ? la noi bloc a avut efectul scontat

Loredana6 a scris:

Bună ziua. Președinta asociației ne a anunțat azi ca din cauza celor restanțieri începând de mâine va sista curățenia și funcționarea liftului pana când toți ceilalți se vor achita . Întrebarea mea este : este legal pt mine care am totul achitat la zi sa nu pot beneficia de lift( locuind la un etaj superior) pt ca ceilalți nu achita ? Cum putem proceda noi ca și proprietarii cu toate plățile la zi sa nu ne lipsească aceste facilități? Mulțumesc anticipat




Karapok a scris:

Ma indoiesc eu ca nu poate plati intretinerea la ascensor care costa aproape cat un bilet de STB, bine, exagerez, dar de-a lungul timpului cand inflatia si preturile cresteau firmele de ascensoare isi ieftineau serviciile, o fac chiar si acum, si preturile practicate sunt la nivelul anului 1995, Mi se pare ciudat sa sisteze curatenia si ascensorul, ar trebui sa isi sisteze si ea salariul, de ce nu opreste apa ? la noi bloc a avut efectul scontat

Loredana6 a scris:

Bună ziua. Președinta asociației ne a anunțat azi ca din cauza celor restanțieri începând de mâine va sista curățenia și funcționarea liftului pana când toți ceilalți se vor achita . Întrebarea mea este : este legal pt mine care am totul achitat la zi sa nu pot beneficia de lift( locuind la un etaj superior) pt ca ceilalți nu achita ? Cum putem proceda noi ca și proprietarii cu toate plățile la zi sa nu ne lipsească aceste facilități? Mulțumesc anticipat




Ptrsedinta nu poate sista nimic ,doar ptr ca ,cei ce platiti la zi intretinerea ,sa mergeti cu furci si topoare ,ca in 1907 ,la cei rai platnici . Poate sa isi sisteze activitatea si sa demisioneze ,sau poate sa isi faca treaba si sa ii actioneze in judecata si ii execute silit pe cei ce refuza sa plateasca . Si puteti ,daca i-ati cerut in scris explicatii ptr situatia data si nu va raspunde ,sa faceti o sesizare la primarie si o actionare in judecata a asociatiei ,in contencios administrativ . Actiunea nu necesita taxa de timbru si sigur nu va fi incântat cex-ul
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
După îndelungi discuții și dezbateri pe aceasta tema dna președinta a decis sa nu sisteze nicio faciilitate, citez"pt ca este un om bun" ... Am propus aceleași lucruri,sa își sisteze și ea salariul iar dacă va fi sistata curățenia blocului neplatitorii,pe rand sa se ocupe de acest lucru. Sincer,toți suntem oameni și putem înțelege ca exista perioade mai proaste dar sa locuiești 5 luni într-un apartament și sa nu îți achiți datoriile mi se pare nesimțire. Am cerut sa ni se facă o lista cu cei care au restante și sa fie pusa "la loc de cinste " la intrarea în scara în ideea ca văzându-si numele se vor simți prost și am avut dreptate,nu s a pus lista la intrarea în bloc însă s a postat pe grupul de whatsapp unde suntem toti proprietarii apartamentelor și în câteva ore deja se achitate mai bine de jumătate din suma restanta .
Ultima modificare: Miercuri, 1 Septembrie 2021
Manuela Rășină, administrator

Alte discuții în legătură

Sistarea livrarii de apa curenta catre o asociatie de proprietari motocion2004 motocion2004 Furnizorul de utilitati( apa curenta, apa menajera, gunoi) a sistat livrarea de apa curenta din cauza restantelor la plata facturilor pe care asociatia de ... (vezi toată discuția)
Probleme cu dalkia claudia_pana claudia_pana Buna dimineata, Ma numesc Pana Claudia, locuiesc in Ploiesti si m-am lovit de urmatoarea problema: Anul trecut (2009), in luna august ni s-a oprit ... (vezi toată discuția)
Debransare apa anifb03 anifb03 Buna seara, In aceasta seara cand am sosit acasa de la servici am constatat ca nu mai am apa. Am sunat la Compania de apa si mi s-a spus ca Administratorul de ... (vezi toată discuția)