Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua ! In urma divorțului s a hotărât să ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua ! In urma divorțului s a hotărât să plătesc 520 ...

Buna ziua ! In urma divorțului s a hotărât să plătesc 520 ron pensie alimentară,La momentul respectiv aveam un PFA. De 11 luni am închis activitatea si sunt o persoana fără venit.Doresc sa fac o cerere la care sa atașez extras din ultimul an cu veniturile mele de la an ar si sa trimit prin posta către tribunal. Am nevoie de un avocat ? Se poate sa nu imi accepte recalcularea? Mai trebuie să fac ceva ? Este posibilitatea sa ma cheme la tribunal? Se judecă în lipsa ? Se poate calcula din cele 11 luni sau de la momentul depunerii ? Ma puteti ajuta cu un model de cerere ? Va multumesc si astept cu interes raspuns !
Buna ziua, pensia de intretinere se va recalcula de la data cererii de chemare in judecata. Veti fi citat la instanta. Trebuie sa aveti in vedere ca in situatia in care nu aveti venituri, pensia se va raporta la salariul minim pe economie. Asistenta unui avocat nu este obgliagtorie insa este preferabil sa va consultati cu un avocat pentru ca este evident ca sunt aspecte procedurale si de fond care nu sunt la indemana dvs.