avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună! Dacă beneficiez de stimulent de inserție pot ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună! Dacă beneficiez de stimulent de inserție pot fi data ...

Bună! Dacă beneficiez de stimulent de inserție pot fii data fără motiv afara de la locul de munca? Cât timp este obligat angajatorul sa ma țină după revenirea la locul de munca și beneficiind de stimulent de inserție?
Cel mai recent răspuns: Răzvan și Maria , utilizator 21:26, 31 August 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazulmsalariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserție.

2. Interdictia nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condițiile legii, și nici în situațiile prevăzute la art. 90 alin. 2 din Legea nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare, cu modificările și completările ulterioare.

3. Dupa incetarea platii stimulentului , se poate decide concedierea dvs.
Mulțumesc frumos

Cornel Vasile a scris:

1. Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazulmsalariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserție.

2. Interdictia nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condițiile legii, și nici în situațiile prevăzute la art. 90 alin. 2 din Legea nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare, cu modificările și completările ulterioare.

3. Dupa incetarea platii stimulentului , se poate decide concedierea dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! m-am reintors la munca din ccc in urma cu an (copil ... Adc6tr@ Adc6tr@ Buna ziua! M-am reintors la munca din ccc in urma cu an (copil 1a6l), la un alt anagajator. In prezent beneficiez de stimuletul de insertie, dar am primit o ... (vezi toată discuția)
Bună ziua!am revenit revenit în 2021 la munca după 1 am și ... Alessiaa Alessiaa Bună ziua!Am revenit revenit în 2021 la munca după 1 am și 10 luni de creștere copil ,am luat stimulent de inserție,dar după 2 luni m-au mutat pe alta ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, avand in vedere toate modificarile din ultimul an ... CarmenCrina CarmenCrina Buna ziua, Avand in vedere toate modificarile din ultimul an aduse articolelor de lege cu privire la concediu crestere copil si perioada de acordare ... (vezi toată discuția)