Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună! Dacă beneficiez de stimulent de inserție pot ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună! Dacă beneficiez de stimulent de inserție pot fi data ...

Bună! Dacă beneficiez de stimulent de inserție pot fii data fără motiv afara de la locul de munca? Cât timp este obligat angajatorul sa ma țină după revenirea la locul de munca și beneficiind de stimulent de inserție?
1. Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazulmsalariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserție.

2. Interdictia nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condițiile legii, și nici în situațiile prevăzute la art. 90 alin. 2 din Legea nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare, cu modificările și completările ulterioare.

3. Dupa incetarea platii stimulentului , se poate decide concedierea dvs.
Mulțumesc frumos

Cornel Vasile a scris:

1. Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazulmsalariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserție.

2. Interdictia nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condițiile legii, și nici în situațiile prevăzute la art. 90 alin. 2 din Legea nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare, cu modificările și completările ulterioare.

3. Dupa incetarea platii stimulentului , se poate decide concedierea dvs.