Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! M-am reintors la munca din ccc in urma cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! M-am reintors la munca din ccc in urma cu an (copil ...

Buna ziua!
M-am reintors la munca din ccc in urma cu an (copil 1a6l), la un alt anagajator. In prezent beneficiez de stimuletul de insertie, dar am primit o notificare de la anagajator ca va desfiinta postul pe motive tehnico-economice (65/53), preaviz 20 zile si ca voi putea beneficia de somaj.
Intrebarea mea ar fi, daca este legal si ce se va intampla cu stimulentul de insertie? (mai sunt inca 6 luni pana cand copilul va implini 3 ani)
Va multumesc!
Adc6tr@, utilizator
Potrivit prevederilor art. 25 alin.(2) lit.b din OUG nr.111/2010, este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie.

Prevederile nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condițiile legii, și nici în situațiile prevăzute la art. 90 alin. 2 din Legea nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare, cu modificările și completările ulterioare.