Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna seara, Am pierdut atat diploma de bacalaureat, ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna seara, Am pierdut atat diploma de bacalaureat, cat si duplicatul ...

Buna seara,
Am pierdut atat diploma de bacalaureat, cat si duplicatul diplomei de bacalaureat.
Cum trebuie sa procedez pentru a obtine un alt "duplicat " al diplomei de bacalaureat?
Nu am decat copii nelegalizate a diplomei de bac.
Multumesc anticipat
1. În cazul pierderii duplicatului, se eliberează un alt exemplar de catre unitatea de învățământ emitenta.

2. Cererea de eliberare a duplicatului este însoțită de următoarele acte, care se arhivează cu termen de păstrare de 100 de ani la inspectoratul școlar, iar copiile certificate «conform cu originalul» la unitatea de învățământ:
a) declarația notarială/consulară, dată de titularul actului, în care sunt cuprinse toate elementele necesare pentru identificare, împrejurările în care actul original a fost pierdut, precum și alte precizări care să confirme dispariția actului de studii respectiv. Se va face în mod obligatoriu următoarea mențiune: «actul de studii original nu a fost lăsat gaj/garanție la o instituție de stat sau particulară, din țară sau din străinătate, și nu a fost înstrăinat cu bună știință altei persoane fizice sau juridice»;
b) dovada publicării pierderii sau furtului actului de studii în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a;
c) copie conformă cu originalul după certificatul de naștere/ căsătorie;
d) două fotografii color, format 3 x 4 cm;
e) actul original plastifiat;
f) aprobarea scrisă a consiliului de administrație al inspectoratului școlar pentru eliberarea duplicatului, în urma actelor depuse de către unitatea de învățământ.
Buna ziua, multumesc mult pentru raspuns
Buna ziua,
Eu am pierdut atat originalul cat si duplicatul diplomei de bacalaureat .
Ce mai pot face in aceasta situatie.
La raspunsul dvs.anterior se menzioneaza ca trebuie sa depun originalul doc.plastifiat.
Multumesc