avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! Am facut succesiunea partiala pentru un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! Am facut succesiunea partiala pentru un apartament ...

Buna ziua ! Am facut succesiunea partiala pentru un apartament care a apartinut mamei. Mai am niste terenuri si o casa, in alt judet, tot pe numele mamei, pe care doresc sa le fac ulterior, notarul mi a spus ca este completare la succesiune. Ideea este ca doresc dintre acestea, sa continuu succesiunea intai pe un singur teren extravilan, pe care doresc sa il vand. Este posibil acest lucru ? Multumesc !!
Ultima modificare: Joi, 9 Septembrie 2021
cprn1992, utilizator
Cel mai recent răspuns: erriss , utilizator 08:14, 15 Septembrie 2021
Pe langa toate cele de mai sus, daca singurul motiv pentru care vreti sa dezbateti in continuare succesiunea pe un singur teren este ca vreti sa faceti cadastru doar pentru acel teren, dezbateti linistit pentru toate, nu este nevoie de cadastru/intabulare/carte funciara la dezbaterea succesiunii. Ulterior, intabulati numai ceea ce vreti sa vindeti.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Iar dacă doriți să faceți o economie la acest moment, să nu uitați de impozit.
Dacă sunteți deja peste termenul de 2 ani de la deces, nu mai contează. (îl datorați oricum).
Dacă finalizați dezbaterea în interiorul termenului de 2 ani, nu datorați impozit.
Dacă veți suplimenta masa succesorală cu unele bunuri imobile după expirarea termenului de 2 ani de la deces, atunci datorați impozitul de 1% pentru acestea din urmă.

Altfel spus, faceți-vă calculele, ca să nu ajungeți ca-n vorba: scump la tărâțe și ieftin la făină.
Au trecut 5 luni de la deces. Motivul pentru care fac pe un singur teren la început cadastrul este cel financiar.

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Iar dacă doriți să faceți o economie la acest moment, să nu uitați de impozit.
Dacă sunteți deja peste termenul de 2 ani de la deces, nu mai contează. (îl datorați oricum).
Dacă finalizați dezbaterea în interiorul termenului de 2 ani, nu datorați impozit.
Dacă veți suplimenta masa succesorală cu unele bunuri imobile după expirarea termenului de 2 ani de la deces, atunci datorați impozitul de 1% pentru acestea din urmă.

Altfel spus, faceți-vă calculele, ca să nu ajungeți ca-n vorba: scump la tărâțe și ieftin la făină.

Am fost sfătuit de cei de la primărie sa fac măsurători cadastrale pe toate proprietățile, dar fără intabulare si înscrierea la cartea funciară, pur și simplu, pentru a verifica dacă in registru măsurătorile sunt cele corecte. Intabulare fac la terenul pe care doresc sa îl vând.

MihailZC a scris:

Pe langa toate cele de mai sus, daca singurul motiv pentru care vreti sa dezbateti in continuare succesiunea pe un singur teren este ca vreti sa faceti cadastru doar pentru acel teren, dezbateti linistit pentru toate, nu este nevoie de cadastru/intabulare/carte funciara la dezbaterea succesiunii. Ulterior, intabulati numai ceea ce vreti sa vindeti.

din experienta succesiunii pentru terenuri agricole, cu primarii din comune mici si alte autoritati locale) pot spune ca un efort financiar pentru inregistrarea tuturor terenurilor, masuratori, carti funciare etc. trebuie facut cat mai repede; unele, pur si simplu "se evapora", mai ales daca nu locuiti in zona sa verificati constant si pe teren, nu doar telefonic!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt sau nu obligatorii măsurătorile cadastrale pentru succesiunea ... Adevar2 Adevar2 Sunt sau nu obligatorii măsurătorile cadastrale pentru succesiunea cu partaj? Bună ziua!Vă rog respectuos să mă ajutați cu un răspuns pentru ... (vezi toată discuția)
Cum se poate proceda pentru pentru a nu plăti în plus la o succesiune? M.I.C. M.I.C. Soția mea este unic moștenitor al tatălui ei, care a fost ultimul decedat dintre părinții săi. Moștenește mai multe bunuri, printre care și câteva ... (vezi toată discuția)
Un sfat pentru un pamant alexutzu1234 alexutzu1234 Buna ziua am casa la tara plus 7 terenuri arabile am niste vecini care vor sa imi cumpere un teren da problema este ca terenul respectiv este pe numele bunici ... (vezi toată discuția)